ضربان قلب جایگزین گذرنامه خواهد شد
ضربان قلب جایگزین گذرنامه خواهد شد

اخیرا گزارشی در نیویورک‌پست منتشر شده است مبنی‌بر اینکه اقامت در هتل‌های زیر آبی، داشتن دربان هولوگرافیک شخصی و حتی استفاده از ضربان قلب به‌جای گذرنامه، از‌جمله پیش‌بینی‌ها برای سفرهای کاملا متفاوت در سال ۲۰۷۰ است.
به گزارش ایتنا و به نقل از ایندیپندنت، شرکت هواپیمایی اروپایی ارائه‌دهنده پروازهای ار..

ست نیوز
ضربان قلب جایگزین گذرنامه خواهد شد
اخیرا گزارشی در نیویورک‌پست منتشر شده است مبنی‌بر اینکه اقامت در هتل‌های زیر آبی، داشتن دربان هولوگرافیک شخصی و حتی استفاده از ضربان قلب به‌جای گذرنامه، از‌جمله پیش‌بینی‌ها برای سفرهای کاملا متفاوت در سال ۲۰۷۰ است.
به گزارش ایتنا و به نقل از ایندیپندنت، شرکت هواپیمایی اروپایی ارائه‌دهنده پروازهای ارزان‌قیمت، ایزی‌جت (easyJet)، گروهی از کارشناسان را مامور کرده است تا پیش‌بینی کنند که سفر در ۵۰ سال آینده چگونه خواهد بود. یافته‌های آن‌ها شگفت‌انگیز است.
به‌عنوان مثال، فرودگاه‌ها را در نظر بگیرید؛ کاغذبازی‌ها در گذشته باقی می‌ماند و در عوض داده‌های بیومتریک یک فرد به‌جای گذرنامه‌های فیزیکی در فضای ابری ذخیره می‌شود و در سطح جهانی در دسترس قرار می‌گیرد.
اما کارشناسان می‌گویند که این فقط از آن نوع فناوری بیومتریکی که امروزه با آن آشنایی داریم، مانند اثر انگشت یا اسکن صورت یا شبکیه چشم نیست، بلکه ضربان قلب شما نیزمی‌تواند برای شناسایی مورد استفاده قرار گیرد و مانند «امضای قلبی» همه افراد، منحصر‌به‌فرد است.
هیچ نام‌نویسی یا بررسی امنیتی وجود نخواهد داشت – چیزی که سر تیم کلارک، رئیس امارات پیش‌تر به نیوز دات کام گفته بود خیلی زودتر از ۵۰ سال آینده اتفاق خواهد افتاد.
در عوض انتظار می‌رود نرم‌افزار تشخیص چهره بتواند شما را شناسایی کند، شما را با پرواز رزرو‌شده‌تان مطابقت دهد و درحالی‌که بدون توقف در فرودگاه قدم می‌زنید، پیام‌هایی را به تلفنتان ارسال کند.
دکتر پاتریک دیکسون، رئیس شرکت گلوبال‌ چنج با مسئولیت محدود (Global Change Ltd) و کارشناس گزارش سفر آینده ۲۰۷۰، گفت: «بازرسی امنیتی یا کنترل گذرنامه، اصطلاحات بی‌معنی خواهند بود.»
«شما از هیچ نوع بررسی آگاه نخواهید شد، اما همچنان در حین حرکت در فرودگاه اسکن و ردیابی می‌شوید.»
چمدان شما با برچسب داده هوشمند تعبیه‌شده، به‌طور خودکار از قطار یا تاکسی تخلیه می‌شود و مستقیما به هواپیمای مناسب ارسال می‌شود و آن تاکسی، تاکسی که ما امروز می‌شناسیم نیست. انتظار می‌رود مردم هنگام تعطیلات با ای-وی‌تولز (e-VTOLs) یعنی تاکسی هوایی الکترونیکی که به‌طور عمودی بلند می‌شود و فرود می‌آید، به فرودگاه – و دیگر مقاصد خود– سفر کنند.
دکتر دیکسون گفت: «در حال حاضر دست‌کم ۲۵۰ شرکت در حال توسعه این وسایل نقلیه برای مسیرهای کوتاه‌اند (short-hop).»
پروفسور گراهام بریتویت می‌گوید اگر شما از آن دسته افرادی محسوب می‌شوید که از چمدان بستن یا حتی بدتر از آن، از چمدان باز کردن متنفرید، سرانجام نیاز به چمدان بستن می‌تواند با چاپگرهای سه بعدی کاملا از بین برود.
او گفت: «قبل از پرواز صرفا اندازه‌گیری‌های خود را از طریق اسکن بدن ارائه دهید و پس از ورود، کمد لباسی پر از لباس‌هایی در اندازه دقیق خود پیدا کنید.»
«وقتی محل را ترک می‌کنید، لباس‌ها را می‌توان بازیافت و برای گردشگر بعدی دوباره چاپ کرد. این نه‌تنها استرس چمدان‌بستن را کاهش می‌دهد، مد تعطیلات را نیز قابل‌تحمل‌ترمی‌کند.»
«آرام بنشینید، استراحت کنید و از پرواز خود لذت ببرید.»
به‌طور کلی انتظار می‌رود هواپیماها پیشرفته‌تر و راحت‌تر شوند.
کارشناسان به‌ویژه پیش‌بینی می‌کنند که صندلی‌ها دیگر «یک سایز برای همه» نخواهند بود و در واقع می‌توانید صندلی متناسب با سایز بدن خود را رزرو کنید.
حتی ممکن است صندلی‌ها بتوانند شما را تا دمای دلخواهتان خنک یا گرم کنند و بهداشت بیشتری داشته باشند.
future travel 02
دکتر ملیسا استری، آینده‌‌پژوه، گفت: «در حال حاضر، صندلی‌ها به دلایل ایمنی تا حدی استاندارد شده‌اند، اما نوآوری در علم مواد، شاهد ایجاد مواد سبک‌تر و درعین‌حال، قوی‌تر خواهد بود، تا تجربه راحتی متناسب و هم‌زمان با حفظ ایمنی ایجاد شود.»
همچنین به احتمال زیاد دیگر صفحه ‌نمایشی در پشت صندلی‌ جلویی برای شما وجود نخواهد داشت و نوعی دستگاه آینده‌نگرتر می‌تواند فیلم‌ها را به‌طور مستقیم جلو چشمان شما پخش کند.
درمورد تجربه رایج انتظار مشتاقانه برای مهماندار هواپیما که نام دو یا سه گزینه غذایی را برای انتخاب بگوید و شما را ناامید کند، چطور؟ این نیز به گذشته خواهد پیوست.
کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که شما می‌توانید هر چیزی را که می‌خواهید بخورید؛ تنها انتخاب کنید.
«منتظر هتل‌هایی باشید که قبلا هرگز وجود نداشته‌اند.»
تصور کنید یک دربان شخصی هولوگرافیک دیجیتال در لابی هتل منتظر شماست تا به همه نیازهای شما پاسخ دهد. این موضوع در ۵۰ سال آینده می‌تواند به واقعیت تبدیل شود.
همچنین می‌توانید دکوراسیون اتاق خود را مطابق با سلیقه‌تان انتخاب کنید، نور، موسیقی، عطر و نرمی تخت خود را تغییر دهید.
future travel 03
شیوی جرویس، آینده‌پژوه، گفت: «یک دستیار مجازی دیجیتال در اتاق (مثلا سوپر الکسا) به شما خوشامد می‌گوید و در هر کاری، از سفارش یک حوله جدید گرفته تا پیشنهاد مکانی برای غذا خوردن و رزرو جا، به شما کمک می‌کند.»
صبحانه‌های بوفه آینده شامل یک منوی دیجیتال است که در آن می‌توانید آنچه را که می‌خواهید تایپ و به‌صورت سه بعدی پرینت کنید.
تا سال ۲۰۷۰، می‌توانید در یک هتل زیر آب اقامت کنید و با یک زیردریایی کوچک به «سفر دریایی» بروید، یا ممکن است در زیرِ زمین با هتل‌های زیرزمینی که انتظار می‌رود در بافت زمین ساخته شوند، بمانید.
اگر مطمئن نیستید برای تعطیلات کجا بروید یا خودتان را در روز مشغول چه چیزی کنید، انتظار می‌رود هوش مصنوعی بتواند شما را با مقصد، فعالیت و حتی همراه مناسب در سفر مطابقت دهد.
برای کسانی که دوست دارند از مکان‌های تاریخی دیدن کنند، واقعیت مجازی بازی را تغییر خواهد داد.
future travel 04
دکتر استری گفت: «انواع واقعیت‌های ترکیبی (MR) تصاویر روی مناظر را می‌پوشانند تا به‌طور بصری آنچه را که در آنجا اتفاق افتاده است، بازسازی کند، مثلا یک نبرد معروف، نیروهایی که در اطراف شما موج می‌زنند، یا نشستن در میان جمعیت تشویق‌کننده در اولین بازی‌های المپیک.»
این کار ممکن است به کمک یک هولوگرام برجسته یا با استفاده از یک گوشی یا عینک سبک‌وزن باشد. لباس‌های لمسی (هپتیک) می‌توانند این تجربه را حتی بیشتر تشدید کنند.
به ۵۰ سال گذشته نگاه کنید
درحالی‌که ممکن است این پیش‌بینی‌ها اکنون دور از ذهن به نظر برسند، پروفسور بیرجیت اندرسن، کارشناس ارشد، گفت که صرفا باید به ۵۰ سال گذشته نگاه کنید تا متوجه شوید همه چیز امکان‌پذیر است.
او در خلاصه گزارش می‌نویسد: «بشریت چنان به پیشرفت‌های مفید مکرر در فناوری و مهندسی عادت کرده است که می‌توان به‌راحتی در نظر گرفت که در ۵۰ سال گذشته چقدر پیش رفته‌ایم.»
«به سال ۱۹۷۳ فکر کنید؛ گوشی‌های هوشمند رویاهای عجیبی بودند، گوگل یک کلمه ساختگی به نظر می‌رسید و لپ‌تاپ‌ها هنوز تقریبا یک دهه با اختراع فاصله داشتند.»
«اکنون برای ما غیرقابل‌درک است که در جهانی بدون این فناوری‌های اصلی که برای وجود ما بسیار اساسی‌اند، زندگی کرده باشیم. از این رو، وقتی منتظر ۵۰ سال آینده‌ایم، امکانات احتمالی برای رشد و توسعه در نوآوری و فناوری برای سفر بی‌پایان است.»منبع :ایتنا