محاکمه ایلان ماسک آغاز می‌شود
محاکمه ایلان ماسک آغاز می‌شود

ماسک در حساب کاربری خود در توئیتر در ۷ اوت ۲۰۱۸ از تأمین بودجه ۷۲ میلیارد دلاری برای خرید سهام تسلا خبر داد، موضوعی که هرگز محقق نشد.
به گزارش ایتنا و به نقل از یورونیوز، زمانی‌که ماسک اعلام کرد قصد دارد سهام تسلا را خصوصی کند، خرید و فروش سهام تسلا برای مدتی متوقف و سپس نوسانی شد. توئیت‌های ماسک در..

ست نیوز
محاکمه ایلان ماسک آغاز می‌شود
ماسک در حساب کاربری خود در توئیتر در ۷ اوت ۲۰۱۸ از تأمین بودجه ۷۲ میلیارد دلاری برای خرید سهام تسلا خبر داد، موضوعی که هرگز محقق نشد.
به گزارش ایتنا و به نقل از یورونیوز، زمانی‌که ماسک اعلام کرد قصد دارد سهام تسلا را خصوصی کند، خرید و فروش سهام تسلا برای مدتی متوقف و سپس نوسانی شد. توئیت‌های ماسک در آن زمان به افزایش قیمت سهام تسلا دامن زد.
او پس از آنکه مشخص شد بودجه لازم برای خرید ندارد، طرح خود را برای خصوصی‌سازی کنار گذاشت. در نهایت ماسک در توافقی با کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا از ریاست تسلا کناره‌گیری و ۴۰ میلیون دلار به عنوان جریمه پرداخت کرد.
ماسک از آن زمان ادعا کرده که تحت فشار وارد این توافق شده است. او مدعی است که طی جلساتی با نمایندگان صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سعودی، حمایت مالی آن‌ها را برای خرید تسلا جلب کرده است.
اینک ماسک باید از روز سه‌شنبه در دادگاهی در سانفرانسیسکو درباره شکایت دسته‌جمعی سرمایه‌گذارانی که سهامدار تسلا در یک دوره ۱۰ روزه در اوت ۲۰۱۸ بودند، توضیح دهد.
در هر حال نتیجه دادگاه به برداشت هیات منصفه از انگیزه ماسک و تأثیر توئیت‌هایش بر تصمیم سهامداران بستگی خواهد داشت. ادوارد چن، قاضی منطقه‌ای آمریکا پیشتر به این نتیجه رسیده بود که ادعای ماسک «نادرست» است.
چن روز جمعه با رد درخواست ماسک برای انتقال جلسات دادگاهش به ایالت تگزاس، یک ضربه دیگر را به او وارد کرد. ایالت تگزاس از سال ۲۰۲۱ مقر شرکت تسلا است.
ماسک استدلال کرده است که به دلیل فضای منفی ایجاد شده علیه او در سانفرانسیسکو پس از خرید توئیتر، هیات منصفه در این منطقه نمی‌تواند بی‌طرفی خود را حفظ کند.
tesla elon ef6e
ایلان ماسک با مالکیت توئیتر این نگرانی را در میان سهامداران فعلی تسلا ایجاد کرد که او در زمان تشدید رقابت‌ها، زمان کمتری را برای هدایت این شرکت خودروسازی اختصاص داده باشد. این نگرانی‌ها به کاهش ۶۵ درصدی سهام تسلا در سال گذشته میلادی کمک کرد که بیش از ۷۰۰ میلیارد دلار از ثروت سهامداران را از بین برد. این رقم بسیار بیشتر از نوسان ثروت ۱۴ میلیارد دلاری در ۷ تا ۱۷ آگوست ۲۰۱۸ است.
این دعوا بر این فرض استوار است که اگر ماسک چشم‌انداز خرید این شرکت را به قیمت ۴۲۰ دلار به ازای هر سهم متوقف نمی‌کرد، سهام تسلا در چنین محدوده وسیعی معامله نمی‌شد. سهام تسلا از آن زمان تاکنون دو بار تقسیم شده است و اکنون قیمت ۴۲۰ دلاری به ۲۸ دلار رسیده است. این سهام هفته گذشته با قیمت ۱۲۲.۴۰ دلار بسته شد که نسبت به اوج آن در نوامبر ۲۰۲۱ که رقمی معادل ۴۱۴.۵۰ دلار بود، کاهش شدید یافته است.
شرکت تسلا پس از اینکه ماسک ایده خرید آن را کنار گذاشت، بر مشکل تولید خودرو غلبه کرد. افزایش فروش خودرو توسط شرکت تسلا باعث شد ارزش سهام این شرکت افزایش یابد.
ماسک تا زمانی‌که توئیتر را خرید، ثروتمندترین فرد جهان بود اما پس از واکنش شدید بازار سهام به مدیریت او در توییتر، از رتبه اول فهرست ثروتمندان جهان سقوط کرد.
قرار است برخی از مدیران ارشد فعلی و پیشین و اعضای هیات مدیره تسلا و همچنین افرادی مانند لری الیسون، یکی از بنیانگذاران اوراکل و جیمز مرداک، پسر غول رسانه‌ای روپرت مرداک به عنوان شاهد به دادگاه ایلان ماسک فراخوانده شوند.
این دادگاه همچنین ممکن است رابطه ایلان ماسک با برادرش، کیمبال را روشن کند که او هم در فهرست شاهدان احتمالی قرار دارد که ممکن است در طول دادگاه که قرار است تا یک فوریه ادامه یابد، فراخوانده شود.منبع :ایتنا