ماهیت اعتیادآور بودن اینستاگرام و تاثیر آن بر سلامت روان
ماهیت اعتیادآور بودن اینستاگرام و تاثیر آن بر سلامت روان

در شکایتی که روز سه‌شنبه به دادگاه فدرال شهر اوکلند در کالیفرنیا ارائه شد، دادستان‌های کل ۳۳ ایالت از جمله کالیفرنیا و ایلینویز گفته‌اند که شرکت «متا» بارها مردم را در مورد خطرات بنیادین این پلتفرم‌ها گمراه کرده و آگاهانه کودکان و نوجوانان را به این رسانه‌ها بشدت وابسته و مجبور به استفاده از آنها کر..

ست نیوز
ماهیت اعتیادآور بودن اینستاگرام و تاثیر آن بر سلامت روان
در شکایتی که روز سه‌شنبه به دادگاه فدرال شهر اوکلند در کالیفرنیا ارائه شد، دادستان‌های کل ۳۳ ایالت از جمله کالیفرنیا و ایلینویز گفته‌اند که شرکت «متا» بارها مردم را در مورد خطرات بنیادین این پلتفرم‌ها گمراه کرده و آگاهانه کودکان و نوجوانان را به این رسانه‌ها بشدت وابسته و مجبور به استفاده از آنها کرده‌اند.
به گزارش ایتنا و به نقل از یورونیوز، در این شکایت آمده است: «تحقیقات نشان داده است که استفاده جوانان از رسانه‌های اجتماعی شرکت متا، مشکلاتی همچون افسردگی، اضطراب، بی‌خوابی، اختلال در تحصیل و زندگی روزمره و بسیاری پیامدهای منفی دیگر را در پی داشته است.»
در ادامه شکایت آمده است: «متا از فناوری‌های قدرتمند و بی‌سابقه‌ای برای جذب، مشارکت و درنهایت به دام انداختن جوانان و نوجوانان استفاده کرده و انگیزه شرکت از این کار نیز سودآوری بیشتر است».
پیش از این نیز بارها در ایالات متحده آمریکا به نمایندگی از کودکان و نوجوانان علیه رسانه‌های اجتماعی شکایت شده بود.
تیک‌تاک و یوتیوب نیز موضوع صدها شکایت بودند که از طرف کودکان و دانش آموزان و در اعتراض به اعتیادآور بودن این رسانه‌ها طرح شده‌اند.
شاکیان پرونده جدید، خواستار استفاده از راه‌های قانونی مختلف از جمله مجازات‌های مدنی برای کنترل فعالیت این شبکه‌ها شدند.
در پی انتشار خبر این شکایات، سهام شرکت «متا» اندکی (۰.۳ درصد) کاهش یافت.
Hnyvw 2ZPE2PQXWII6ZIAZZMMTWKFKOM
واکنش شرکت «متا»
در واکنش به این شکایات، شرکت «متا» با انتشار بیانیه‌ای تاکید کرد که «امنیت آنلاین جوانان» برای این شرکت همواره یک اولویت بوده است.
در این بیانیه آمده است: «ما ناامید هستیم که دادستان‌های کل کشور به‌جای همکاری مؤثر با شرکت‌ها برای ایجاد استانداردهای "واضح و متناسب با سن" برای کاربران نوجوان این اپلیکیشن‌ها، این راه را انتخاب کرده‌اند.»
اینستاگرام در مرکز اعتراضات
در شکایت جدید، بیشتر روی اینستاگرام تمرکز شده است و دادستان‌ها برای اثبات ادعای خود نیز به اسنادی اشاره می‌کنند که در سال ۲۰۲۱ منتشر شد و حاکی از آن بود که شرکت «متا» داده‌هایی دارد که نشان می‌دهد اینستاگرام اعتیادآور است و نظر دختران را نیز نسبت به بدنشان بدتر می‌کند.
بر اساس این دادخواست، شرکت «متا» در تلاش است تا جوانان زمان بیشتری را در رسانه‌های اجتماعی صرف کنند؛ آنهم در حالی که می‌داند مغز نوجوانان بطور بالقوه نیازمند تایید شدن است که یکی از راههای کسب این تایید نیز دریافت «لایک» بیشتر از سوی دیگر کاربران است.
در این شکایت همچنین آمده است که شرکت متا تا سال ۲۰۲۰ میلادی پلتفرم‌های خود را بطور عمد دستکاری کرده تا کاربران جوان زمان صرف شده در پلتفرم‌های خود را به حداکثر برساند.
این دادخواست همچنین ادعا می‌کند که شرکت «متا» قانون منع جمع‌آوری داده‌های کودکان زیر ۱۳ سال را نیز نقض کرده است.
ورود دادستان‌های ۳۳ ایالت به این موضوع، در پی ناتوانی کنگره ایالات متحده در تصویب قوانین جدیدی در موضوع حمایت از کودکان در پلتفرم‌های آنلاین (آنهم علی‌رغم سال‌ها بحث) انجام شده است.
راب بونتا، دادستان کل کالیفرنیا در این باره گفت: «متا به کودکان و نوجوانان ما آسیب می‌رساند و برای افزایش سود شرکت‌ها فعالیت‌های اعتیادآور را توسعه می‌دهد.»
هفت ایالت دیگر نیز قرار است روز سه‌شنبه شکایت‌های مشابهی را مطرح کنند که به این ترتیب تعداد کل ایالت‌های شکایت کننده به ۴۲ ایالت افزایش می‌یابد.منبع :ایتنا