رقابت یا رفاقت؛ جنجال بر سر توییتر و تردز ادامه دارد
رقابت یا رفاقت؛ جنجال بر سر توییتر و تردز ادامه دارد

تردز که جدیدترین رقیب پلتفرم شبکه اجتماعی ایلان ماسک محسوب می‌شود از زمان راه‌اندازی ده‌ها میلیون کاربر جذب کرده است.
به گزارش ایتنا و به نقل از ایندیپندنت، سازندگان تردز این اتهام‌ها را رد کردند و کارشناسان حقوقی نیز تاکید می‌کنند که هنوز خیلی چیزها نامشخص است. جیکوب نوتی ویکتور، استادیار دانشکده ..

ست نیوز
رقابت یا رفاقت؛ جنجال بر سر توییتر و تردز ادامه دارد
تردز که جدیدترین رقیب پلتفرم شبکه اجتماعی ایلان ماسک محسوب می‌شود از زمان راه‌اندازی ده‌ها میلیون کاربر جذب کرده است.
به گزارش ایتنا و به نقل از ایندیپندنت، سازندگان تردز این اتهام‌ها را رد کردند و کارشناسان حقوقی نیز تاکید می‌کنند که هنوز خیلی چیزها نامشخص است. جیکوب نوتی ویکتور، استادیار دانشکده حقوق دانشگاه یشیوا و کارشناس مالکیت معنوی، در مصاحبه‌ای با این خبرگزاری، این وضعیت را «یک علامت سوال بزرگ» نامید.
با این حال، افرادی به کاوش و پژوهش تردز روی آورده‌اند.
الکساندرا پاپکن، رئیس سابق بخش اعتماد و امنیت توییتر، گفت: «مردم تردز را تقلیدی از توییتر می‌دانند، اما به نظر من تفاوت‌های مهمی بین آن‌ها وجود دارد.»
او یکی از تفاوت‌های این دو پلتفرم را کاربران آن‌ها می‌داند: «در تردز شما مخاطبان اینستاگرام [خود] را می‌گیرید و آن‌ها را در برنامه جدید مبتنی بر متن قرار می‌دهید، درحالیکه مخاطب توییتر، فردی علاقه‌مند به سیاست و پیگیری اخبار است.»
هرچند سازندگان تردز گفته‌اند علاقه ندارند که این پلتفرم به تریبون سیاسی بدل شود، احتمال دارد که روزنامه‌نگاران و سیاستمدارانی را که می‌خواهند جایگزینی برای توییتر بیابند، جذب کند.
آدام موسری، مدیرعامل اینستاگرام، گفت که تردز قرار نیست جایگزین توییتر شود: «هدف ما این است که برای جوامعی در اینستاگرام که با توییتر کنار نیامده‌اند و برای جوامعی در توییتر (و سایر پلتفرم‌ها) که جویای محیطی دوستانه‌تر برای مکالمه‌اند، فضا ایجاد کنیم.»
او گفت که موضوعات سیاسی و مباحث جدی نیز ناگزیر در تردز نمایش داده می‌شود، اما برای دیده شدن آن‌ها کار خاصی انجام نمی‌دهند.
الکس اسپیرو، وکیل توییتر، چهارشنبه، ۵ ژوئیه (۱۴ تیر)، در نامه‌ای خطاب به مارک زاکربرگ، مدیرعامل متا، این شرکت را متهم کرد که از اسرار تجاری و سایر دارایی‌های معنوی توییتر استفاده غیرقانونی کرده و با استخدام کارمندان سابق توییتر، یک برنامه کپی تولید کرده است.
ماسک نیز در پاسخ به احتمال اقدام غیرقانونی متا، علیه این شرکت در توییتی نوشت:«رقابت خوب است، اما تقلب نه.»
متا غیر از فیس‌بوک، اینستاگرام را نیز در تملک خود دارد.
threads twitter zuckerberg
اندی استون، سخنگوی متا، پنجشنبه، ۶ ژوئیه، در یادداشتی در تردز پاسخ داد که هیچ‌یک از افراد گروه مهندسی تردز کارمند سابق توییتر نیستند.
اسپیرو با اشاره به تعهد حفظ محرمانگی اطلاعات، گفت که کارمندان سابق توییتر اسناد و دستگاه‌های الکترونیکی را درست نگهداری نکردند، اما در این نامه به نقض هرگونه توافق الزام‌آور اشاره‌ای نشده است.
نوتی ویکتور گفت که با وجود شباهت تردز به توییتر، صرف ایده ایجاد یک پلتفرم رسانه اجتماعی متنی، راز تجاری محسوب نمی‌شود.
او به دلایل مشابهی، به اتهام نقض مالکیت معنوی مشکوک است و می‌گوید شرکت‌ها نمی‌توانند چیزی را که واضح است، حق مالکیت خود بدانند، یا ایده کلی برای یک پلتفرم رسانه اجتماعی را حق انحصاری خود محسوب کنند. «کپی‌رایت» یا حق‌تالیف، محافظ کد منبع (سورس کد) و متن یک وبسایت است، اما تردز چنین چیزی را تکثیر یا تقلید نکرده است.
رابط کاربری تردز شبیه توییتر است، اما تردز از جست‌وجوی کلیدواژه یا پیام مستقیم پشتیبانی نمی‌کند.
کارشناسان به این موضوع اشاره می‌کنند که شرکت‌های سیلیکون‌ولی پیاپی محصولات یا خدماتی را با الهام از نسخه‌های رقیبان خود تولید می‌کنند.
پاپکن با اشاره به اینکه این وام‌گرفتن‌ها و تقلیدها داستان تازه‌ای نیست، گفت که تردز و سایر پلتفرم‌های رقیب توییتر، مانند ماستودون و بلوسکای، نیز درصددند که به تقاضای جایگزین مناسب و ایمن‌تر برای توییتر پاسخ بدهند.
متا در راه‌اندازی برنامه‌‌های مشابه رقبایش سابقه‌ دارد؛ هرچند، بسیاری از آن‌ها بعدا تعطیل شدند.
اسپیرو در نامه خود غیر از اشاره به اتهام‌های مربوط به اسرار تجاری و مالکیت معنوی، تاکید کرد که متا حق «جمع‌آوری یا برداشت داده‌های دنبال‌کنندگان و دنبال‌شوندگان توییتر را ندارد». او نوشت که این نامه، اخطاری رسمی برای متا است تا اسناد مرتبط با اختلاف احتمالی بین این دو شرکت را حفظ کند.
کارل توبیاس، استاد دانشکده حقوق دانشگاه ریچموند، گفت که هر نامه‌ای از این نوع باید جدی گرفته شود، اما افزود که هنوز چیزهای زیادی نامشخص است. در صورت پیگیری این دعوی، ممکن است ادعاها و اسناد دقیق‌تری ارائه شود.
مارک لملی، استاد حقوق دانشگاه استنفورد، نیز گفت که برای طرح ادعای سرقت اسرار تجاری علیه متا، توییتر باید جزئیات بیشتری، غیر از آنچه در این نامه آمده است، ارائه کند.
گمان توبیاس این است که اقدام توییتر تا حدی تبلیغاتی، و نیز از نظر قانونی و تجاری، واکنشی راهبردی باشد. پیش‌تر نیز گروه حقوقی ماسک اقدام‌هایی مشابه انجام داده است؛ مانند نامه‌ای که در ماه مه برای مایکروسافت فرستاد و در آن، به بهره‌گیری از داده‌های توییتر برای آموزش سیستم هوش مصنوعی اعتراض کرد.
پاپکن با اشاره به فضای امن و آرام تردز، هشدار داد که مشکلات تعدیل محتوا که سایر پلتفرم‌ها را درگیر کرده است، حتما در طول زمان به تردز هم سرایت خواهد کرد.منبع :ایتنا