در مراسم رونمایی از محصولات اپل چه گذشت؟
در مراسم رونمایی از محصولات اپل چه گذشت؟

اپل در مراسمی با عنوان «به حد ترسناکی سریع» که به رونمایی این محصولات اختصاص داشت و برخلاف معمول در ساعت پنج بعدازظهر به وقت کالیفرنیا آغاز شد، اعلام کرد که در ساخت تراشه‌های جدید، از فناوری ساخت پیشرفته ۳ نانومتر استفاده شده و این تراشه‌ها، پردازش گرافیکی موثرتری دارند. مدل رده پایین M۳، هشت هسته ا..

ست نیوز
در مراسم رونمایی از محصولات اپل چه گذشت؟
اپل در مراسمی با عنوان «به حد ترسناکی سریع» که به رونمایی این محصولات اختصاص داشت و برخلاف معمول در ساعت پنج بعدازظهر به وقت کالیفرنیا آغاز شد، اعلام کرد که در ساخت تراشه‌های جدید، از فناوری ساخت پیشرفته ۳ نانومتر استفاده شده و این تراشه‌ها، پردازش گرافیکی موثرتری دارند. مدل رده پایین M۳، هشت هسته اصلی و ۱۰ هسته برای گرافیک دارد. این شرکت همچنین تراشه‌های پیشرفته‌تر M۳ Pro و M۳ Max را معرفی کرد.
به گزارش ایتنا از ایسنا، مدل‌های جدید مک بوک پرو که در این مراسم نیم ساعته معرفی شدند، با پردازنده‌های جدید کار خواهند کرد. این شرکت یک مدل پایین رده با قیمت ۱۵۹۹ دلار که با تراشه استاندارد M۳ کار می‌کند و همچنین مدل‌های پیشرفته‌تری که با M۳ Pro و M۳ Max کار می‌کنند را معرفی کرد.
اپل اعلام کرد این فناوری تراشه، لپ‌تاپ‌های جدید را قدرتمندتر vni و در عین حال، عمر باتری ۲۲ ساعته را حفظ می‌کند. این غول فناوری همچنین مدلی از رایانه رومیزی ۲۴ اینچی آی‌مک که مجهز به تراشه M۳ است را معرفی کرد.
کسب و کار نیمه رسانای اپل که به «اپل سیلیکن» معروف است، به یک دارایی ارزشمند تبدیل شده است. از زمانی که اپل در سال ۲۰۲۰ به جای تراشه‌های شرکت اینتل، به استفاده از قطعات طراحی داخلی روی آورد، فروش رایانه‌های مک خود طرز چشمگیری رشد کرد و البته افزایش هزینه روی فناوری در دوران همه‌گیری کرونا هم بی‌تاثیر نبود.
اما در ماه‌های اخیر، درآمد مک دوباره رو به کاهش گذاشت و رقابت تشدید شد. استفاده از تراشه M۳ به منظور کمک به احیای برتری اپل در صنعت و بازگرداندن تجارت مک به مسیر اصلی است. طبق داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط بلومبرگ، پیش‌بینی می‌شود فروش رایانه‌ها در سه ماهه تعطیلات سال نو، حدود پنج درصد افزایش پیدا کرده و درآمد آن در سال مالی که از ماه جاری آغاز شد، ۵.۵ درصد رشد کند.
سوئیچ به M۳ به منزله اولین باری است که اپل یا هر تولیدکننده انبوه دیگر رایانه، به سمت فناوری سه نانومتری رفته است. در این فرآیند، ترانزیستورهای بیشتری فشرده شده و فناوری بیشتری در فضای محدودتر جای می‌گیرد. چنین تراشه‌هایی برای تقویت عملکرد و در عین حال صرفه جویی در عمر باتری طراحی شده اند.
با استفاده از تراشه‌های طراحی خود شرکت، اپل می‌تواند سخت‌افزار و نرم‌افزار خود را با یکدیگر طراحی کند تا تجربه کاربری بهتری ایجاد کند. این شرکت اعلام کرد که رده بالاترین مدل مک بوک پرو، اکنون ۱۱ برابر سریع‌تر از سریع‌ترین لپ تاپ اینتل است.
تراشه M۳ در مقایسه با تراشه M۱، برای کارهای محاسباتی استاندارد ۳۵ درصد سریع‌تر و در گرافیک ۶۵ درصد بهتر است. تراشه M۳ Pro چهار هسته پردازشی اصلی بیشتر و همچنین حداکثر ۱۸ هسته گرافیکی دارد. در تراشه M۳ Max هر دو هسته پردازشی و گرافیکی اصلی افزایش پیدا کرده و یک طراحی ۱۶ هسته اصلی و حداکثر ۴۰ هسته گرافیکی دارد.
مدل جدید آی‌مک اپل، اولین به‌روزرسانی این رایانه رومیزی یکپارچه از زمان طراحی مجدد آن در آوریل سال ۲۰۲۱ است. آی‌مک تنها رایانه مکی بود که از نسل M۲ استفاده نکرد و مستقیما از M۱ به تراشه M۳ جهش کرد. طبق اعلام اپل، مدل جدید، دو برابر سریع‌تر از مدل قبلی است و عملکرد گرافیکی بهتری دارد. جدیدترین مدل در چندین رنگ از جمله صورتی، سبز و نقره ای عرضه می‌شود.
مک‌های جدید فاقد هر گونه ویژگی جدید مهم دیگری فراتر از تراشه‌های جدید هستند اما مک بوک پرو، ۲۰ درصد روشنایی بیشتر دارد.
بر اساس گزارش بلومبرگ، به غیر از مک بوک پرو ارزان قیمت جدید، اپل قیمت محصولات جدید را مطابق با مدل‌های قبلی نگه داشته است. قیمت آی‌مک از ۱۲۹۹ دلار، مدل مک بوک پرو مجهز به تراشه M۳، از ۱۹۹۹ دلار و مک بوک پرو مجهز به تراشه M۳ Max، از ۲۴۹۹ دلار شروع می‌شود.
طبق اطلاعات فروشگاه آنلاین اپل، قیمت یک مک بوک پرو رده بالا با صفحه نمایش ۱۶ اینچی، ۴۰ هسته گرافیکی، هشت ترابایت فضای ذخیره سازی و ۱۲۸ گیگابایت حافظه، ۷۱۹۹ دلار است.منبع :ایتنا