خورشیدگرفتگی، اعتدالین و ابرماه همه در یک روز!
خورشیدگرفتگی، اعتدالین و ابرماه همه در یک روز!

۲۰ مارس ۲۰۱۵، آسمان زمین شاهد سه‌گانه نجومی بود که شامل یک خورشیدگرفتگی کامل، اعتدال بهاری و یک ابرماه می‌شد.
به گزارش ست نیوز، کسوف کامل زمانی اتفاق می‌افتد که ماه بین زمین و خورشید قرار می‌گیرد و در طول مسیری باریک به عرض ۱۰۰ کیلومتر سایه‌ای بر سطح زمین می‌اندازد. از آنجایی که این اثر تاریک تنها..

۲۰ مارس ۲۰۱۵، آسمان زمین شاهد سه‌گانه نجومی بود که شامل یک خورشیدگرفتگی کامل، اعتدال بهاری و یک ابرماه می‌شد.

به گزارش ست نیوز، کسوف کامل زمانی اتفاق می‌افتد که ماه بین زمین و خورشید قرار می‌گیرد و در طول مسیری باریک به عرض ۱۰۰ کیلومتر سایه‌ای بر سطح زمین می‌اندازد. از آنجایی که این اثر تاریک تنها چند دقیقه طول می‌کشد، رویدادی واقعاً نادر محسوب می‌شود که تقریباً هر سه قرن یک‌بار برای هر مکان جغرافیایی رخ می‌دهد.

به نقل از دیجیاتو، این کسوف در مناطق دورافتاده اقیانوس اطلس شمالی و اقیانوس منجمد شمالی رخ داد. بنابراین تنها تعداد نسبتاً کمی از ناظران خوش‌شانس قادر به دیدن آن بودند. اما مردم در بخش‌های وسیعی از اروپا و در مناطق شمالی آفریقا و آسیا از ناپدید شدن نسبی خورشید لذت بردند.

این رویداد منحصربه‌فرد در اعتدال بهاری رخ داد که آغاز بهار را نشان می‌دهد. درحالی‌که وقوع خسوف در اعتدال یک رویداد چرخه‌ای درنظر گرفته‌ می‌شود و چندان نادر نیست، این ترکیب آسمانی تا سال ۲۰۳۴ دوباره رخ نخواهد داد.

اگر همه این‌ها به اندازه کافی خاص نباشد، باید بدانید که خورشید در این کسوف توسط یک ابرماه پوشیده شد. ابرماه زمانی رخ می‌دهد که ماه در حضیض خود یا نزدیک‌ترین فاصله به زمین باشد. حضیض باعث می‌شود قرص ماه حدود ۱۵ درصد بزرگ‌تر از حد معمول به‌نظر برسد. بااین‌حال، اکثر تماشاگران آسمان قادر به دیدن‌ این ابرماه نبودند.

۵۸۵۸