آیا آیفون به یک اپ حفاظت در برابر ویروس نیاز دارد؟
آیا آیفون به یک اپ حفاظت در برابر ویروس نیاز دارد؟

برنامه‌های محافظت از آنتی‌ویروس یا حفاظت در برابر ویروس در واقع در محیط iOS یا iPadOS وجود ندارند – حداقل به این خاطر که اپل همه برنامه‌هایی را که نام «آنتی ویروس» یا «محافظت در برابر ویروس» بر خود داشتند حذف کرده است.
به گزارش ایتنا و به نقل از اسلش‌گیر، دلیل آن دو چیز است. اولا، برنامه‌های آنتی‌وی..

ست نیوز
آیا آیفون به یک اپ حفاظت در برابر ویروس نیاز دارد؟ برنامه‌های محافظت از آنتی‌ویروس یا حفاظت در برابر ویروس در واقع در محیط iOS یا iPadOS وجود ندارند – حداقل به این خاطر که اپل همه برنامه‌هایی را که نام «آنتی ویروس» یا «محافظت در برابر ویروس» بر خود داشتند حذف کرده است.
به گزارش ایتنا و به نقل از اسلش‌گیر، دلیل آن دو چیز است. اولا، برنامه‌های آنتی‌ویروس نمی‌توانند آیفون و آیپد را اسکن کنند. ثانیاً، عناوین آنها گمراه‌کننده هستند، زیرا آنها فقط ویژگی‌های اضافی «امنیتی» را که از قبل در iOS تعبیه شده است ارائه می‌دهند، نه محافظت در برابر ویروس‌ها.
اپل یک ساختار بسته دارد، بنابراین فقدان برنامه‌های محافظت در برابر ویروس به دلیل نوع طراحی است. آیفون‌های مدرن دارای لایه‌هایی از امنیت بومی هستند که آنها را ایمن نگه می دارد. نه فقط در برابر ویروس‌ها (بدافزارهایی که آلودگی ایجاد می‌کنند و تکثیر می‌شوند) بلکه همچنین انواع دیگر حملات مخرب.
همچنین، داده‌های شخصی کاربر ایمن نگه داشته می‌شود زیرا دسترسی به آن داده‌ها به شدت محدود است و نظارت می‌شود. نهایتاٌ اینکه، اپل به‌روزرسانی‌های مکرر و وصله‌های امنیتی را ارائه می‌کند که از آیفون بدون نیاز به برنامه‌های آنتی‌ویروس جانبی محافظت می‌کند.
بنابراین پاسخ کوتاه به این سوال این است: خیر، آیفون شما به برنامه محافظت از ویروس نیاز ندارد.
iPhone and Virus Protection
با وجود احتمال کم آلوده شدن، آیفون‌ها از بدافزار مصون نیستند. ویروس‌ها نادر هستند، اما تروجان‌ها و جاسوس‌افزارها می‌توانند بر دستگاه‌های آسیب‌پذیر آیفون و آی‌پد تأثیر بگذارند. آسیب‌پذیری‌های آنها اغلب از نوع «روز صفر» هستند – یعنی از نوعی که سازنده هنوز آن را اصلاح برای ان ارائه نکرده است. Pegasus یک جاسوس‌افزار آیفون است که می تواند پیام‌ها را بخواند، به دوربین‌ها دسترسی داشته باشد، تماس‌ها را زیر نظر بگیرد، موقعیت مکانی را ردیابی کند و موارد دیگر. اپل بعداً این آسیب‌پذیری را اصلاح کرد، اما تا قبل از این اصلاح، هزاران آیفون به آن آلوده شده بودند.
کاربر نهایی نمی‌تواند کاری برای دفاع از خود در برابر حملات روز صفر مانند پگاسوس انجام دهد. اپل به طور مرتب آنها را پیدا کرده و برایشان وصله (پچ) ارائه می‌کند، بنابراین شما فقط باید آیفون خود را به روز نگه دارید. همچنین بدیهیست که اپ‌های آنتی‌ویروس هیچ محافظتی در برابر باگ‌ها و آسیب‌پذیری‌ها در سطح سیستم‌عامل ارائه نمی‌دهند.
همچنین به خاطر داشته باشید که جیلبریک کردن آیفون را نیز در معرض خطر قرار می‌دهد. این کار به کاربر امتیازات سطح روت (ریشه) یا ادمین را برای بارگذاری جانبی اپ‌هایی که به طور رسمی برای اپ استور تایید نشده‌اند اعطا می‌کند. بدافزارها می‌توانند در برنامه‌های تأییدنشده و جانبی پنهان شوند و آیفون شما را آلوده کنند. این فرآیند همچنین توافقنامه مجوز کاربر نهایی اپل را نقض می‌کند.
منبع :ایتنا