آلفا رومئو تونالی؛ بهترین آلفای ساخته‌شده تا امروز
آلفا رومئو تونالی؛ بهترین آلفای ساخته‌شده تا امروز

بهترین نگاهی که می‌توان به آلفارومئو تونالی (تلفظ تون-آ-لی) داشت، مدلی به نوعی سنتی است. تونالی هم مانند خواهر بزرگ‌ترش استلویو نیمه‌شاسی‌بلند اس‌یو‌وی (SUV) جمع‌وجوری است که اولین خودروی این شرکت از این دست بود و حکایت از دور شدنش از مدل‌های سدان و بی‌صندوق و حرکت به سمت انواعی که خریداران امروزی م..

ست نیوز
آلفا رومئو تونالی؛ بهترین آلفای ساخته‌شده تا امروز
بهترین نگاهی که می‌توان به آلفارومئو تونالی (تلفظ تون-آ-لی) داشت، مدلی به نوعی سنتی است. تونالی هم مانند خواهر بزرگ‌ترش استلویو نیمه‌شاسی‌بلند اس‌یو‌وی (SUV) جمع‌وجوری است که اولین خودروی این شرکت از این دست بود و حکایت از دور شدنش از مدل‌های سدان و بی‌صندوق و حرکت به سمت انواعی که خریداران امروزی می‌خواهند داشت.
حالا برای تحسین این خودرو کمی دیر است، اما موجود خوش‌تیپی است که بسیاری از جزییات خوب و همیشگی آلفا را دارد، قوس‌های مواج و سطوحی دارد که آدم دلش می‌خواهد نوازششان کند. به عبارت دیگر، خواستنی است و گزینه بدیل خوبی برای مدل‌های رقیب (و بسیار توانمند و کمی «متفاوت») خود از میان امثال سیت (Seat) و دی‌اس (DS) است.
ساختن این خودرو گامی نیز به سوی آینده تمام‌برقی است، هرچند همچنان کمی از برخی رقبا عقب‌تر است. تونالی دست‌کم فعلا فقط در قالب خودروی هیبریدی ملایم آن بورد (شارژر سرخود) به بازار آمده است (نسخه پلاگین احتمالا بعدا می‌آید). پس دیگر موتور کاملا درونسوز ندارد و چنان‌که حالا روال شده است دیزلی هم نیست.
آلفا می‌گوید اولین خودروی تمام‌برقی باتری‌دار خود را سال آینده به بازار خواهد داد و این طیف خودروها تا سال ۲۰۲۷ یکی پس از دیگری برقی خواهند شد. شاید سنتی‌پسندها با شنیدن این خبر نومید شوند، اما بدین ترتیب، آلفا از ضرب‌العجلی که نهادهای مسئول داده‌اند جلو می‌افتد و در تامین نیازهای سیاره پیر و بیچاره و رنج‌کشیده‌مان پیش‌دستی می‌کند. به علاوه، هنوز کلی آلفا اسپایدر قدیمی و دوست‌داشتنی در بازار هست که بتوانید حس خاطره‌بازی خود را با آن‌ها ارضا کنید (آلفا اسپایدر مدل دو هزار از نظر قیمت و اعتمادپذیری بهترین گزینه‌ است.)
نام تجاری آلفا رومئو حالا جزو گروه بزرگ استلانتیس است، یعنی تمام جدیدترین فناوری‌های پیشرفته باتری برقی را که در محصولاتی نظیر پژو ای-۲۰۸ یا ووکسهال ای-کورسا (Vauxhall e-Corsa) به کار رفته است در اختیار دارد. تونالی آخرین محصولی است که بر اساس فناوری مادر پیرش، فیات کریسلر (Fiat Chrysler)، ساخته شده و مشترکاتی با جیپ کامپس (Jeep Compass) دارد، گرچه تونالی فعلا هم‌چنان دیفرانسیل جلو است (مدل دو دیفرانسیل قرار است به بازار بیاید.)
اما خود تونالی بیشتر خودروی لذت‌بخشی است و مانند همه خودروهای آلفا هدفش این است که فراتر از صرف وسیله نقلیه و مایه ارتقای کیفیت زندگی باشد. بر خلاف برخی مدل‌های قدیمی‌تر آلفا که دل‌پسند اما مشکل‌آفرین بودند، تونالی احتمالا مشکل خاصی در عمل ایجاد نمی‌کند. این نام تجاری می‌گوید حالا «شیفته کیفیت» است و هم‌چنان در پی ارتقای کیفیت برای مشتریان خود است، چیزی که از قدیم مانع از پیشرفت این نام تجاری شده است.
برای مشتریان این نام تجاری پرنوید مایه نومیدی بوده که حس کنند شرکتی که با آن معامله کرده‌اند به اندازه خودشان برای رویای رسیدن به این کیفیت اهمیت قایل نیست، اما در طول سالیان، شرایط بهتر شده و حالا که استلانتیس این شرکت را خریده است احتمالا شاهد ثبات بیشتر و جلب اعتماد بیشتر مشتریانش باشیم.
این تحولات ثمربخش بوده است. عملکرد یونیت بنزینی توربوشارژ ۱.۵ لیتری به اندازه کافی چابک است و حتی فرمان مدل ولوسه هم دارای اهرم تعویض دنده است. این خودرو برای کارکرد اقتصادی تنظیم شده است، سواری با آن راحت است و حالت اسپرت (ورزشی) کامل ندارد و از لحاظ فضای داخلی، تجهیزات و امکانات معمول کمک‌حال ‌راننده‌ در رده خود وضعیت مناسبی دارد. جایی که آلفا امتیاز بالایی به دست می‌آورد در محیط داخلی آن است که دارای حال و هوای دوست‌داشتنی قدیمی مثل کیلومترشمار هودمانند و آرم موروثی در کنار صفحه نمایش لمسی است و مواد پرکیفیتی در آن به کار رفته است.
alfa tonale 07

مشخصات

♦ آلفا رمئو تونالی هیبرید ولوسه
♦ قیمت: ۴۲ هزار و ۹۹۵ پوند (آزمایشی، محدوده آغازین قیمت ۳۹ هزار و ۹۹۵ پوند)
♦ ظرفیت موتور: ۱.۵ لیتری بنزینی، ۶ سیلندر خطی+ موتور برقی، ۷ سرعتی خودکار
♦ توان خروجی(اسب بخار): ۱۶۰ + ۲۰ اسب بخار موتور برقی
♦ حداکثر سرعت(مایل در ساعت): ۱۳۱
♦ مدت زمان رسیدن از صفر به ۶۰ مایل در ساعت(ثانیه): ۸.۸
♦ مصرف سوخت(مایل بر گالن): ۴۴.۸
♦ انتشار دی‌اکسید کربن(گرم بر کیلومتر): ۱۴۴
مدل استاندارد تی کاملا مقبول است و تمایز خوشایندی دارد، اما اگر استطاعت داشته باشیم ولوسه می‌تواند حال آدم را قدری بهتر کند. این خودرو دارای جلوپنجره مشکی معروف هفتی شکل «مایرون»، کیت بدنه، شیشه مات‌شونده، رینگ‌های آلیاژی برش الماسی ۱۹ اینچی تیره‌فام بسیار چشم‌گیر و هم‌چنین کلیپر ترمز برمبو به رنگ قرمز روشن است. درون خودرو هم از پدال‌های آلومینیمی، پارکابی و روکش‌های شیک مشکی و قرمز آلکانتارا برخوردار خواهید بود. مشخصات مکانیکی ولوسه خیلی شبیه مدل تی است ولی دارای سامانه تعلیق والو دو مرحله‌ای آلفا هم است که سواری نرم‌تر و سازگارتر را میسر می‌کند.
این خودرو بی‌نقص نیست، چون جعبه دنده خودکار در برخی موارد به لمس پدال گاز اندکی کند واکنش نشان می‌دهد، اهرم برف‌پاک‌کن و سرعت‌شمار به علت وجود اهرم تعویض دنده روی فرمان اندکی عقب‌تر است و قیمت بی‌شک گران است. اما این خودرو تلفیقی عالی از حالت اسپرت، قابلیت عملی و خوش‌جا بودن را به دست می‌دهد و به قدری جمع‌و‌جور و خوش‌دست است که می‌توان آن را درون محوطه پارکینگ استاندارد قرار داد و از آن در خیابان‌های باریک شهر یا حومه استفاده کرد. این خودرو، کاربردی و جالب است و می‌توان با پرداخت حدود ۴۰۰ پوند آن را به مدت یک ماه کرایه کرد. به‌عنوان یک ماشین همه‌‌کاره، تونالی بهترین آلفای ساخته‌شده تاکنون است.
منبع: ایندیپندنت فارسیمنبع :ایتنا