۷ نوآوری برتر هوش مصنوعی در سال ۲۰۲۳
۷ نوآوری برتر هوش مصنوعی در سال ۲۰۲۳

مجله «تایم» آمریکا، برای انتخاب بهترین ۲۰۰ نوآوری و ابتکار در زمینه های مختلف از جمله هوش مصنوعی در پایان هر سال نظرسنجی انجام می‌دهد که در ادامه تعدادی از آن‌ها به شما معرفی می‌کنیم. همراه ما باشید!
هوش مصنوعی فتوشاپ «ادوبی فایرفلای – adobe firefly»

فتوشاپ یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های ادوبی است که..

ست نیوز
۷ نوآوری برتر هوش مصنوعی در سال ۲۰۲۳
مجله «تایم» آمریکا، برای انتخاب بهترین ۲۰۰ نوآوری و ابتکار در زمینه های مختلف از جمله هوش مصنوعی در پایان هر سال نظرسنجی انجام می‌دهد که در ادامه تعدادی از آن‌ها به شما معرفی می‌کنیم. همراه ما باشید!
هوش مصنوعی فتوشاپ «ادوبی فایرفلای – adobe firefly»
media 17a0c7e1c188d83c0793b9807e1b027718113fb7b
فتوشاپ یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های ادوبی است که از آن جهت ویرایش تصاویر و تولید طرح‌های گرافیکی استفاده می‌شود.
هوش مصنوعی «ادوبی فایرفلای» یکی از هوش مصنوعی‌هایی است که کارها و فعالیت‌های مربوط به ادیت و طراحی را که انجام آن‌ها برای انسان‌ها سخت و زمانبر است را در کوتاه‌ترین زمان ممکن و خیلی راحت انجام می‌دهد.
230 172137 adobe firefly
این هوش مصنوعی چه کاری انجام می‌دهد؟
خودکارسازی ویرایش‌های معمولی
شناسایی و حذف عناصر ناخواسته
بهبود تصاویر با استفاده از اطلاعات موجود
پیشنهاد تغییرات خلاقانه
پردازش تصاویر سه ‌بعدی
تشخیص کالای اصل از بدل‌های تقلبی با استفاده از هوش مصنوعی
230 172322 1658830ca315ed
امروزه تولید مدل‌های تقلبی کالاهای مشهور و پرطرفدار به چالشی جدی مبدل شده و بررسی‌ها نشان می‌دهد ۷ درصد از تجارت جهان مربوط به کالاهای تقلبی است.
در حال حاضر با استفاده از فناوری «FeaturesPrint»، یک ابزار هوش مصنوعی بصری، می‌توانیم به سادگی کالای اصل را از بدل تشخیص دهیم.
این ابزار به ما اجازه می‌دهد با عکس گرفتن از کالای مورد نیاز ما اصالت آن را تعیین کنیم.
به معنای دیگر، با دوربین‌ گوشی خود محصول را اسکن کرده و عملیات را انجام دهید. پس از اسکن آن می توانید اطلاعاتی خاص از محصول پیدا کنید. در این صورت می‌توانید از کیفیت و اصالت کالا اطمینان پیدا کنید.
چت جی‌پی‌تی ۴
Hnyvw eqCbP0ocGAFl7KEhHokd
چت جی پی تی ۴ به عنوان جانشین GPT-۳.۵ در ۱۴ مارس ۲۰۲۳ معرفی شد.
به طور خلاصه می‌توان گفت کار اصلی GPT-۴ تولید متن‌های گوناگون با کمک شبکه‌های عصبی مصنوعی بوده، که در این مدل علاوه بر نقاط قوت مدل‌های پیشین، امکانات و ویژگی‌های تازه و منحصر بفردی نیز تعبیه شده است.
یعنی این مدل می‌تواند تا ۲۵ هزار کلمه و تصویر را پردازش کند و دستورالعمل‌های بسیار ظریف‌تری را انجام دهد. این مدل نیز توانایی حل مسائل دشوار را دارد.
نسخه سوم و پیشرفته DALL-E
1 s4LRcluk7cAOJD9rZELrg
OpenAI در اکتبر سال ۲۰۲۳ از نسخه سوم ابزار هوش مصنوعی تبدیل متن به تصویر DALL-E خود پرده برداشت.
این نسخه برای ساخت تصویر ازطریق دستور متنی کاربرد دارد.
یکی از ویژگی‌های مهم‌ DALL-E 3 ادغام این سرویس با ChatGPT است.
سرویس DALL-E با متن‌های طولانی عملکرد بهتری دارد و OpenAI سرویس ChatGPT را به‌گونه‌ای تنظیم کرده است که یک پاراگراف توضیح برای درخواست کاربر بنویسد.
ساخت فیلم‌های سینمایی با استفاده از هوش مصنوعی
230 172544 165883158a7ed3
فیلم برنده‌ اسکار Everything Everywhere All At One (همه چیز، همه جا، به یکباره ) که با بودجه‌ بسیار کم ساخته شده است، از ابزار‌های Runway استفاده کرد.
استارتاپ هوش مصنوعی Runway که توسط گوگل پشتیبانی می شود، مدل جدیدی به‌نام Gen-۲ را ساخته است که می‌تواند ویدیو‌های موجود را از طریق فرمان‌های متن ویدئوها وفیلم‌ها را بسازد.
چشم بر فراز آسمان‌ها
230 172611 165883173a1a2a
Dedrone's City-wide Drone Detection یا «Dedrone» یک نرم افزار است که با جمع آوری اطلاعات سنسور‌ها، رادار‌ها، تصاویر ارسالی دوربین‌های نظارت تصویری و در کنار آن اعمال تحلیل‌های ویدئویی می‌تواند یک سیستم نظارت و امنیتی با پوشش وسیع بر روی منطقه هوایی شهر‌ها و سازمان‌ها فراهم کند.
رابط کاربری کاملا بصری این نرم افزار این امکان را به سازمان‌ها می‌دهد که در صورت بروز یک ورود غیر مجاز توسط پهپادها به صورت بلادرنگ هشدار از پیش تنظیم شده، به مسئولان امنیتی سازمان ها اطلاع داده شوند و اقدامات و عوامل بازدارنده آنها قبل از نزدیک شدن پهباد‌ها اعمال شوند.
به معنای دیگر، این ابزار هوش مصنوعی اجازه حفاظت از مکان‌های حساس را برای سازمان‌ها فراهم می‌کند.
مقابله با آتش سوزی‌های جنگلی با استفاده از هوش مصنوعی
230 172641 165883191b9086
ایالت کالیفرنیا یک برنامه با کمک هوش مصنوعی راه اندازی کرده که با استفاده از تصاویر دوربین های۳۶۰درجه هرگونه رویداد غیر معمول را برای مقابله با آتش سوزی های حیات وحش شناسایی می‌کند. این برنامه با کمک هوش مصنوعی آتش سوزی در حیات وحش را ردیابی می‌کند.
گفتنی است که برنامه Alert California با همکاری دانشگاه کالیفرنیا در سن دیگو ابداع شده و بازخوردهای ۱۰۵۰ دوربین ۳۶۰ درجه و هوش مصنوعی را برای شناسایی هرگونه رویداد غیرمعمول از جمله آتش سوزی‌ها به کار می‌گیرد.منبع :ایتنا