کشف یک کلاه فرمانده‌ یونانی که ایرانیان را شکست داد!
کشف یک کلاه فرمانده‌ یونانی که ایرانیان را شکست داد!

به گزارش خبرگزاری ست نیوز، میلتیادس، یکی از مهمترین شخصیت‌های یونان باستان، به عنوان ژنرال ارتش آتنی‌ها خدمت کرد که ایرانی‌ها را در نبرد معروف ماراتون شکست دادند. این کلاه ایمنی باشکوه از خرابه‌های معبد زئوس در المپیا به دست آمد. قسمت بالایی آن گم شده‌است، اما بقیه کلاه ایمنی پس از ۲۵۰۰ سال تقریباً […]

به گزارش خبرگزاری ست نیوز، میلتیادس، یکی از مهمترین شخصیت‌های یونان باستان، به عنوان ژنرال ارتش آتنی‌ها خدمت کرد که ایرانی‌ها را در نبرد معروف ماراتون شکست دادند. این کلاه ایمنی باشکوه از خرابه‌های معبد زئوس در المپیا به دست آمد. قسمت بالایی آن گم شده‌است، اما بقیه کلاه ایمنی پس از ۲۵۰۰ سال تقریباً سالم مانده است.

در کنار این کلاه عبارت “ΜΙΛΤΙΑΔΕΣ ΑΝΕ[Θ]ΕΚΕΝ [Τ]ΟΙ ΔΙ” حکاکی شده‌است که به معنای “شبه نظامیان کلاه خود را به زئوس تقدیم کردند” است. بر اساس نوشته‌های پلوتارک و هرودوت، برخی از مورخان و باستان‌شناسان واقعاً معتقدند که میلتیادس پس از بازگشت پیروز از ماراتون، کلاه خود را به زئوس تقدیم کرد.

کشف کلاه فرمانده‌ یونانی که ایرانیان را شکست داد!/ عکس

نبرد ماراتون یکی از نبردهای مهم و بزرگ دنیای باستان است؛ که در سال ۴۹۰ پیش از میلاد مسیح، و در زمان زمامداری داریوش بزرگ، در میان کشورهای ایران هخامنشی و دولت‌شهرهای یونانی در محلی به نام دشت «ماراتون» بین ارتش هخامنشی و قوای متحد دولت‌شهرهای یونانی آتن و پلاته به وقوع پیوست. که در نتیجه سپاه هخامنشی عقب‌نشینی کرد و یونانیان پیروز شدند.

کشف کلاه فرمانده‌ یونانی که ایرانیان را شکست داد!/ عکس

 

  • نویسنده : شایان جاویدی
  • منبع خبر : greekreporter