کارت پستالی زیبا از یک روز در مریخ (ویدئو + لینک عکس)
کارت پستالی زیبا از یک روز در مریخ (ویدئو + لینک عکس)

مریخ‌نورد کنجکاوی ناسا یک کارت پستال خیره‌کننده از مریخ به زمین فرستاده است که یک منطقه مشخص از سیاره سرخ را در صبح و بعد از ظهر نشان می دهد.
به گزارش ایتنا و به نقل از اسپیس، این چشم‌انداز از دره «مارکر بند» با ادغام دو تصویر پانوراما از منطقه‌ای که کنجکاوی در ۸ آوریل ۲۰۲۳ با دوربین‌های ناوبری سیاه..

ست نیوز
کارت پستالی زیبا از یک روز در مریخ (ویدئو + لینک عکس) مریخ‌نورد کنجکاوی ناسا یک کارت پستال خیره‌کننده از مریخ به زمین فرستاده است که یک منطقه مشخص از سیاره سرخ را در صبح و بعد از ظهر نشان می دهد.
به گزارش ایتنا و به نقل از اسپیس، این چشم‌انداز از دره «مارکر بند» با ادغام دو تصویر پانوراما از منطقه‌ای که کنجکاوی در ۸ آوریل ۲۰۲۳ با دوربین‌های ناوبری سیاه و سفید خود گرفت ایجاد شد. یک عکس پانوراما در ساعت ۹:۲۰ صبح به وقت محلی مریخ گرفته شده است، و عکس دیگر در ساعت ۳:۴۰ بعد از ظهر به وقت آنجا به ثبت رسیده است.
این تصویر آخرین نمای این ربات از این منطقه را نشان می‌دهد که در حال حرکت برای ادامه ماموریت پیوسته خود است، و دهانه گیل به وسعت ۹۶ مایل (۱۵۴ کیلومتر) را برای یافتن آثاری از مولکول‌های آلی و سایر نشانه‌های احتمالی که ممکن است زمانی در مریخ وجود داشته است می‌کاود.
این تصویر کارت‌پستالی تازه‌منتشرشده، که از حالت سیاه و سفید اصلیش به رنگی تبدیل شده است، شرایط نوری بسیار متفاوت در دره مارکر بند را نشان می‌دهد، به طوری که کنتراست صبح تا بعدازظهر جزئیات ظریفی از این چشم‌انداز را از زاویه دید کنجکاوی نشان می‌دهد.
NASA Curiosity rover
چه چیزی را می‌توان در این کارت‌پستال کنجکاوی از مریخ دید؟
جدیدترین کارت پستال کنجکاوی تقریبا ۱۱ سال پس از فرود این مریخ‌نورد بر سطح مریخ گرفته شد. این تصویر زاویه دید این ربات را از سمت کوه مریخی با ارتفاع ۳ مایل (۵ کیلومتر) به نام Mount Sharp نشان می‌دهد که از مرکز دهانه گیل برآمده است.
وقتی این مریخ‌نورد از روی شانه خود به عقب نگاه می‌کند، درست در آن سوی نشانه‌های مسیر حرکتش، دره مارکر بند قرار دارد که منطقه‌ای پر پیچ و خم در «منطقه حاوی سولفات» است که در آن کنجکاوی نشانه‌هایی از یک دریاچه باستانی را کشف کرد که میلیاردها سال پیش در گذشته آبکی سیاره سرخ وجود داشته است.
در نمای دورتر، تپه‌های Bolívar و Deepdale و بین آنها کانالی به نام Paraitepuy Pass قرار دارد. این مریخ‌نورد در اوت ۲۰۲۲، در حالی که دهمین سالگرد خود را در مریخ جشن می‌گرفت، از آن مسیر عبور کرد. (کنجکاوی در اوت ۲۰۱۲ فرود آمد.)
سایه‌هایی که در تصویر دیده می‌شوند عمیق‌تر از حد معمول هستند، زیرا در زمستان در موقعیت کنجکاوی ثبت شده است؛ در این زمان گرد و غبار موجود در هوا کمتر است.
کارت پستال کنجکاوی فقط جزئیات چشمگیر سطح مریخ و زمین‌شناسی آن را نشان نمی‌دهد. بلکه در این تصویر، بخش‌های کلیدی ربات، از جمله سه آنتن، منبع توان هسته‌ای و ابزاری به نام آشکارساز ارزیابی تشعشع (RAD) قابل مشاهده است.
RAD که به صورت یک دایره سفید در سمت راست پایین تصویر ظاهر می شود، در حال جمع آوری اطلاعات در مورد محیط تشعشع مریخ است. این اطلاعات برای ناسا که قصد دارد در اواخر دهه ۲۰۳۰ یا اوایل دهه ۲۰۴۰ فضانوردان را به مریخ بفرستد بسیار جالب توجه است.
این تصویر با جزئیات کاملش در این لینک قابل مشاهده است و کاربران می توانند بین نمای ساده و مشروح مریخ جابجا شوند.
ویدئومنبع :ایتنا