پیش‌بینی یک عضو اتاق بازرگانی درباره قیمت دلار در سال ۱۴۰۳/ مسیر قیمت دلار مشخص شد
پیش‌بینی یک عضو اتاق بازرگانی درباره قیمت دلار در سال ۱۴۰۳/ مسیر قیمت دلار مشخص شد

عضو اتاق بازرگانی ایران گفت: همیشه در ماه‌های پایانی سال ما با چنین اتفاقاتی مواجه می شویم که دلیل اصلی آن هم ایجاد موج هیجانی توسط دلالان برای تشویق مردم و هجوم آنها به بازارهای غیر رسمی ارز است.
به گزارش خبرگزاری ست نیوز، قاسم رضائیان، رئیس اتاق بازرگانی گیلان در خصوص دلایل نوسانات بازار ارز در ..

عضو اتاق بازرگانی ایران گفت: همیشه در ماه‌های پایانی سال ما با چنین اتفاقاتی مواجه می شویم که دلیل اصلی آن هم ایجاد موج هیجانی توسط دلالان برای تشویق مردم و هجوم آنها به بازارهای غیر رسمی ارز است.

به گزارش خبرگزاری ست نیوز، قاسم رضائیان، رئیس اتاق بازرگانی گیلان در خصوص دلایل نوسانات بازار ارز در روزهای پایانی سال اظهار داشت: متاسفانه سالهاست افراد سودجو و دلالان بازار ارز در ماه پایانی سال از همیشه فعال‌تر می شوند تا قیمت دلار را تا حد امکان دچار نوسان و افزایش کنند. این افراد طوری شرایط آینده را برای مردم تداعی می کنند که انگار آخر زمان شده و همه باید بلافاصله سرمایه های خود را از ریال به دلار تبدیل کنند.

وی ادامه داد: به همین دلیل همیشه در ماه‌های پایانی سال ما با چنین اتفاقاتی مواجه می شویم که دلیل اصلی آن هم ایجاد موج هیجانی توسط دلالان برای تشویق مردم و هجوم آنها به بازارهای غیر رسمی ارز است.

این فعال اقتصادی یادآور شد: سوداگران بازار ارز همیشه در روزهای پایانی سال به دنبال آن هستند تا از آب گل آلود ماهی بگیرند و تا حد امکان ثبات و آرامش بازار را بر هم بزنند. در واقع درآمد و سود این افراد در عدم ثبات ارزی است که برای رسیدن به این هدف از هیچ اقدامی حتی سوء استفاده از ناآگاهی و هیجانات مردم دریغ نمی کنند.

عضو کمیسیون کشاورزی و صنایع وابسته اتاق بازرگانی ایران، عملکرد بانک مرکزی در این خصوص را بسیار مهم و مثبت خواند و گفت: بی تردید نقش دولت و بانک مرکزی در مدیریت شرایط این چنینی بسیار مهم و تاثیرگذار است که خوشبختانه تاکنون بانک مرکزی توانسته با توجه به شرایط داخلی و بین‌المللی به خوبی بازار ارز را کنترل و مدیریت کند.

رضائیان خاطر نشان کرد: بانک مرکزی در سال جاری توانست با اجرای سیاست های ارزی خود به خوبی بازار را کنترل کند که امیدوارم بتواند مثل سال گذشته از پس روزهای پایانی امسال هم بر آید. به ویژه آنکه کشور ما همچنان تحت فشار و محدودیت های مختلف داخلی و بین‌المللی از جمله تحریم های ظالمانه آمریکا و غرب است و همین موضوع مسئولیت بانک مرکزی را بسیار سنگین تر می کند.

عضو اتاق بازرگانی با اشاره به واریز ۲ میلیارد دلار بدهی بابک زنجانی به خزانه بانک مرکزی گفت: قطعا این موضوع در شرایط کنونی و روزهای پایانی سال تاثیر مثبتی بر توان مدیریت بازار ارز توسط بانک مرکزی خواهد داشت و می تواند التهاب بازار را تا حد قابل توجهی کاهش دهد. گواه این موضوع نیز کاهش قیمت دلار در ساعات اولیه انتشار این خبر بود که نوید دهنده این است که واریز این مبلغ به خزانه بانک مرکزی نیز می تواند در روزهای آتی هم باعث تثبیت و آرامش بیشتری در بازار شود.

وی با پیش بینی نوسانات قیمت دلار در روزهای پایان سال اظهار داشت: اگر بانک مرکزی بتواند علاوه بر تکیه بر منابع ارزی خود، سرمایه های سرگردان و بلاتکلیف مردم را نیز به خوبی به سمت بخش مولد هدایت کند، هیچ مشکلی در تامین ارز تا پایان سال و حتی سال آینده نخواهیم داشت. بی‌تردید اگر دولت و بانک مرکزی بتوانند با ارائه برنامه های جامع و مدون در راستای سرمایه گذاری ایمن و کم ریسک، سرمایه های سرگردان را به بخش مولد و اقتصادی کشور سوق دهد، بسیاری از مشکلات و کاستی های اقتصاد ما بر طرف خواهد شد.

۲۲۳۲۲۵