هوش مصنوعی چگونه می‌تواند نقش مشاور مالی را بازی کند؟
هوش مصنوعی چگونه می‌تواند نقش مشاور مالی را بازی کند؟

امروزه هوش مصنوعی در بسیاری از زمینه‌های مالی و بانکی، از چت‌بات‌ها و دستیاران مجازی گرفته تا الگوریتم‌های تشخیص جعل یا مدیریت ریسک، استفاده می‌شود. به راستی یک سیستم هوش مصنوعی مانند چت‌جی‌پی‌تی چگونه می‌تواند به تراز بانکی و کنترل و مدیریت موجودی حساب بانکی شما کمک کند؟
به گزارش ایتنا و به نقل از ..

ست نیوز
هوش مصنوعی چگونه می‌تواند نقش مشاور مالی را بازی کند؟
امروزه هوش مصنوعی در بسیاری از زمینه‌های مالی و بانکی، از چت‌بات‌ها و دستیاران مجازی گرفته تا الگوریتم‌های تشخیص جعل یا مدیریت ریسک، استفاده می‌شود. به راستی یک سیستم هوش مصنوعی مانند چت‌جی‌پی‌تی چگونه می‌تواند به تراز بانکی و کنترل و مدیریت موجودی حساب بانکی شما کمک کند؟
به گزارش ایتنا و به نقل از ایندیپندنت، ابزارهای هوش مصنوعی ممکن است در نظر افراد غیرمتخصص، بیش از حد پیچیده یا گران باشند، اما پیشرفت در پردازش زبان طبیعی و یادگیری ماشینی می‌تواند روزی به‌سادگی چت‌‌جی‌پی‌تی و محصولات مشابه آن را به دستیاران مالی شخصی مجازی تبدیل کند. این به معنای آن است که گویی یک متخصص مالی تمام‌وقت در اختیار دارید تا به شما کمک کند در جریان آخرین تحولات و اخبار و داده‌های مالی قرار بگیرید.
اینکه در جریان مهم‌ترین اخبار تجاری و روندهای بازار مالی قرار بگیرید، کمک بسیاری به اتخاذ تصمیم‌های درست در سرمایه‌گذاری آگاهانه و همچنین پیشی گرفتن از سایرین در بازار خواهد کرد. شرکت‌ها در حال حاضر از این ابزارها برای انجام آنچه متخصصان امور مالی «عقیده‌کاوی» می‌نامند، استفاده می‌کنند.
این کار شامل تجزیه‌وتحلیل اخبار و اظهارنظرهای مالی برای فراهم کردن یک درک کلی و پیش‌بینی آینده برای سرمایه‌گذاران در‌مورد سهام و سایر سرمایه‌گذاری‌ها است. به‌عنوان مثال، مدل‌های هوش مصنوعی مورگان استنلی، طیف گسترده‌ای از داده‌ها -‌ازجمله مقالات خبری، پست‌های رسانه‌های اجتماعی و صورت‌های مالی‌- را برای شناسایی الگوها و پیش‌بینی قیمت سهام تجزیه‌وتحلیل می‌کنند.
در همین حال، پژوهشگران شروع به کشف ظرفیت‌ ابزارهای هوش مصنوعی مانند چت‌جی‌پی‌تی کرده‌اند، اما با توجه به جدید بودن این فناوری، بسیاری از تحقیقات علمی در مراحل ابتدایی باقی مانده است. یک نسخه پیش از چاپ مقاله اخیر که البته مورد داوری همتا قرار نگرفته است، پیش‌بینی‌های چت‌‌جی‌پی‌تی در‌خصوص عملکرد بازار سهام را که بر مبنای «عقیده‌کاوی» و سرفصل‌های اخبار صورت گرفته بود آزمایش کرد.
در این آزمایش، چت‌جی‌پی‌تی این موضوع را بررسی کرد که آیا به کار بردن یک عنوان و تیتر برای قیمت سهام یک شرکت، خوب، بد یا نامربوط است و بر مبنای آن، یک امتیاز را محاسبه کرد. این پژوهش، همبستگی بالایی میان پاسخ‌های چت‌‌جی‌پی‌تی و تحولات بازار سهام که توانایی پیش‌بینی روند‌های بازار را نشان می‌دهد پیدا کرد.
ابزارهای هوش مصنوعی همچنین ممکن است بتوانند در رمزگشایی اطلاعیه‌ها و اعلان‌های سیاست پولی به سرمایه‌گذاران کمک کنند و درکی از تاثیرات بالقوه آن‌ها بر بازارهای مالی در اختیار آن‌ها قرار دهند. یکی دیگر از نسخه‌های پیش از انتشار مقالات جدید، توانایی چت‌جی‌پی‌تی را در درک اینکه اطلاعیه‌های بانک مرکزی ایالات متحده، «فدرال رزرو»، چه معنایی برای بازارهای مالی ممکن است داشته باشد، ارزیابی کرد.
این مقاله، کار چت‌جی‌پی‌تی را با تلاش‌های سرمایه‌گذاران حرفه‌ای برای انجام همین کار مقایسه کرد. این مطالعه نشان داد که به‌ویژه زمانی که مدل‌های چت‌‌جی‌پی‌تی به‌درستی تنظیم شده باشند، در درک اعلامیه‌های فدرال رزرو، دقیق‌تر از سایر مدل‌های یادگیری ماشینی عمل می‌کنند.
تصمیم‌های سیاست پولی مانند نرخ بهره یا برنامه‌های خرید دارایی، ممکن است اثرات بسیاری بر بازارهای مالی داشته باشند. از‌این‌رو، توانایی هوش مصنوعی برای ارزیابی اینکه اطلاعیه‌های بانک مرکزی در مورد تغییرات سیاست، چه معنایی برای بازارهای مالی خواهد داشت، می‌تواند بینش‌های ارزشمندی در‌مورد اثرات این اقدام‌ها ارائه دهد. این می‌تواند به شما کمک کند تا تصمیمات سرمایه‌گذاری آگاهانه‌تری بگیرید.
راه‌حل‌های مالی مناسب با راهنمایی هوش مصنوعی
توانایی شناخت روندها در بخش‌های خاص بازار، طبیعتا می‌تواند برای افرادی که در‌پی راهنمایی‌های مالی مناسب‌اند مفید باشد.
به‌عنوان مثال، یک ابزار هوش مصنوعی می‌تواند برای تجزیه‌وتحلیل داده‌های مالی مانند ترازنامه و صورت‌های درآمد، از شرکت‌های فناوری استفاده کند. این می‌تواند الگوهایی را شناسایی کند که ممکن است فرصت‌ها یا مشکلات موجود بر سر راه را نشان دهد. از‌این‌رو، یک سرمایه‌گذار می‌تواند موجودی اوراق بهادار خود را تغییر دهد، کاری که به‌طور بالقوه می‌تواند سود و بازدهی را افزایش دهد یا حتی به کاهش مواجهه با ریسک‌های خاص کمک کند.
هوش مصنوعی علاوه بر تجزیه‌وتحلیل روندهای بازار، همچنین می‌تواند به منظور ایجاد یک سبد سرمایه‌گذاری متناسب با اهداف سرمایه‌گذاری خاص و همچنین تحمل ریسک افراد مورداستفاده قرار گیرد. برای مثال، هوش مصنوعی با استفاده از اطلاعات ترجیح‌های خود فرد، مانند وضعیت مالی فعلی و ریسک‌پذیری، می‌تواند یک سبد سفارشی‌ مخصوص ایجاد کند که با آن بتوانید میزان بازدهی را که می‌خواهید، به دست آورید و همچنین از انواع ریسک‌هایی را که نمی‌خواهید اجتناب کنید.
هوش مصنوعی نمی‌تواند تنها منبع شما باشد
با این‌همه، این مقاله اشاره می‌کند که اتکای بیش از حد بر فناوری هوش مصنوعی به‌عنوان راهنمای مسیر سرمایه‌گذاری در بازار، ممکن است درست نباشد. این ابزارهای هوش مصنوعی ممکن است راهنما یا دستیار فوق‌العاده‌ای برای کاربردهای مالی افراد باشند، اما چالش‌هایی را نیز با خود دارند. برای نمونه مسائلی وجود دارد‌، ازجمله رخدادهای غیرمنتظره یا تغییرات در شرایط بازار و همچنین رفتار انسان که ابزارهای هوش مصنوعی ممکن است قادر به درک و توضیح آن‌ها نباشند. ابزاری مانند چت‌جی‌پی‌تی نمی‌تواند پیچیدگی‌های زبان و مکالمه انسان را به‌طور کامل درک کند. از این رو ممکن است پاسخ‌هایی بدهد که عمیق نیستند و درک درستی از شرایط ندارند.
همچنین استفاده از چنین چیزی، مستلزم شفافیت بیشتر در‌خصوص نحوه تصمیم‌گیری این ابزارها است. برای اینکه یک سرمایه‌گذار، موجودی اوراق بهادار خود را به یکی از این «بات‌ها» بسپارد، باید بداند که چگونه به نتایج دلخواه خود خواهد رسید و در این مسیر، از چه داده‌هایی استفاده می‌شود. برخی از شرکت‌های برنامه‌ریزی مالی در حال حاضر، مشاوران نرم‌افزاری – خدماتی که برای طراحی برنامه‌های سرمایه‌گذاری فردی از الگوریتم‌ها استفاده می‌کنند – ارائه می‌دهند. البته برای انجام چنین کاری، باید هزینه‌ حق مشاوره‌ به این مشاوران مالی پرداخت کرد.
همچنین لازم به ذکر است که سوگیری در توصیه‌های این ابزارها را نیز باید در نظر گرفت. داده‌های آموزشی چت‌جی‌پی‌تی ممکن است دارای سوگیری‌های بنیادینی باشند که ممکن است بر پیش‌بینی‌های آن تاثیر بگذارد. دقت و قابلیت اطمینان پیش‌بینی‌های چت‌جی‌پی‌تی با توجه به گزارش‌های اخیر مبنی بر تکرار اطلاعات نادرست، هنوز مستلزم ارزیابی دقیق است.
واقعیت این است که هیچ مدل یا الگوریتم واحدی قادر نیست تحولات بازارهای مالی را با دقت کامل پیش‌بینی کند؛ بنابراین ابزارهای هوش مصنوعی مانند چت‌جی‌پی‌تی، صرفا باید به‌عنوان مکمل در تصمیم‌گیری استفاده شوند، نه به‌عنوان جایگزین.
درحالی‌که هوش مصنوعی می‌تواند کمک بسیار خوبی برای سرمایه‌گذاری باشد، اما این مهم است که وظایف خود را به‌طور کامل در‌مورد سرمایه‌گذاری انجام دهید، سطح ریسک مناسب را برای خود درک کنید و بپذیرید و هنگام تصمیم‌گیری در‌مورد محل سرمایه‌گذاری، سبد سرمایه‌گذاری خود را متنوع کنید.منبع :ایتنا