ناسا در فضا گوجه فرنگی می کارد
ناسا در فضا گوجه فرنگی می کارد

بزرگ‌ترین مشکل انسان برای حضور در فضا را می‌توان به هوا و غذا مرتبط دانست و در همین راستا نیز ناسا تصمیم گرفته است که برای رفع این مشکل اقدام کرده و در اولین گام به سراغ کاشت گوجه در خارج از جو زمین برود.
به گزارش ایتنا و به نقل از Cnet، ناسا در یک بلاگ خبری اعلام کرده است که یک سیستم جدید با نام Ve..

ست نیوز
ناسا در فضا گوجه فرنگی می کارد بزرگ‌ترین مشکل انسان برای حضور در فضا را می‌توان به هوا و غذا مرتبط دانست و در همین راستا نیز ناسا تصمیم گرفته است که برای رفع این مشکل اقدام کرده و در اولین گام به سراغ کاشت گوجه در خارج از جو زمین برود.
به گزارش ایتنا و به نقل از Cnet، ناسا در یک بلاگ خبری اعلام کرده است که یک سیستم جدید با نام Veg-05 را در ایستگاه بین المللی فضایی نصب و آغاز میکنند که این امر مربوط به یک پروژه کاشت گیاهان در فضا خواهد بود.
اطلاعات یاد شده از طریق یکی از مهندسات شرکت ناسا با نام نیکول مان منتشر شده است که بر این اساس قرار است تا تحقیقاتی با نام Veg-05 انجام شود و به افرادی که در ایستگاه فضایی حضور دارند اجازه بدهد که یک ساختار غذایی مناسب و مغذی را کشت کرده و مصرف کنند.
با این وجود به نظر می‌رسد که این توضیح اندکی ساده‌سازی شده باشد. در حقیقت هدف Veg-05 این است که یک نوع از گیاه گوجه فرنگی بسیار کوچک را که تقریبا به اندازه گوجه‌های گیلاسی هستند رشد داده و زیر دو نوع پوشش نور متفاوت مورد آزمایش قرار بدهد.
mid
به این ترتیب دو نوع تحقیق به صورت همزمان انجام خواهند شد. همچنین Veg-05 از طریق ارسال تجهیزات مورد نیاز و بذرهای مربوطه به کمک موشک فالکن ۹ شرکت اسپیس اکس به ایستگاه فضایی انجام خواهد شد.
هنگامی که این گوجه ها جوانه بزنند، خدمه ایستگاه، تفاوت‌های دو نوع رشد یافته را از نظر ساختاری و سطح میکروبی مورد بررسی قرار می‌دهند تا متوجه بشوند که میزان باکتری‌های موجود در نمونه رشد یافته در هر نور چگونه است.
دراین راستا همابزارهای سنجش دقیق علمی مورد استفاده قرار خواهند گرفت و هم مشاهدات عینی متخصصان ساکن در ایستگاه بین المللی فضایی برای این کار مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
بر همین اساس نیز گوجه‌های رشد یافته پس از انجام آزمایش‌های اولیه توسط اعضای ایستگاه فضایی خورده خواهد شد تا از نظر طعم، بافت، آبدار بودن و سایر موارد، مورد قضاوت انسانی که با یک گوجه فرنگی خوب آشنایی دارد قرار بگیرند.منبع :ایتنا