قیمت نجومی برای کامپیوترهای قدیمی
قیمت نجومی برای کامپیوترهای قدیمی

ارزش یک سری از گجت‌های قدیمی یا سیستم‌های کامل کامپیوتری در بریتانیا حتی به ۵۰۰۰۰۰ پوند (۳۱ میلیارد تومان) یا بالاتر می‌رسد. بسیاری از این‌ها به عنوان اقلام کلکسیونی در نظر گرفته می‌شوند و می‌توانند برای شما مقادیر زیادی پول به ارمغان بیاورند. صاحب خوش شانس نمونه اولیه اولین کامپیوتر اپل در سال گذشت..

ست نیوز
قیمت نجومی برای کامپیوترهای قدیمی
ارزش یک سری از گجت‌های قدیمی یا سیستم‌های کامل کامپیوتری در بریتانیا حتی به ۵۰۰۰۰۰ پوند (۳۱ میلیارد تومان) یا بالاتر می‌رسد. بسیاری از این‌ها به عنوان اقلام کلکسیونی در نظر گرفته می‌شوند و می‌توانند برای شما مقادیر زیادی پول به ارمغان بیاورند. صاحب خوش شانس نمونه اولیه اولین کامپیوتر اپل در سال گذشته آن را به مبلغ چشمگیری فروخت.
رایانه «اپل A-» که توسط استیو وزنیاک، یکی از بنیانگذاران این غول فناوری در سال ۱۹۷۶ به صورت دستی اسمبل شده و اتصال یافته و لحیم شده بود. در یک حراجی به قیمت ۷۰۰،۰۰۰ دلار (۳۵ میلیارد تومان) خریداری شد.
مالک قبلی این رایانه که به‌عنوان یک کالای «نادر» و «تاریخی» توصیف شده بود، پس از اینکه استیو جابز، یکی از بنیان‌گذاران اپل، کامپیوتر را به او هدیه داد، آن را به مدت ۳۰ سال نگه داشته بود.
اگر یک کامپیوتر Apple-۱ به نام خود دارید، می‌توانید در صف کسب ثروت نیز باشید. این رایانه اولین کامپیوتری بود با نام اپل تولید شد به همین دلیل امروزه از قیمت بالایی برخوردار است. تعدادی از این رایانه‌ها در حراجی فروخته شده است، از جمله یک مدل کمیاب و کاملا کاربردی که در سال ۲۰۲۰ در بوستون به فروش رفت، تقریبا به مبلغ ۴۶۰،۰۰۰ دلار (۲۳ میلیارد تومان) فروخته شد.
کامپیوتر‌های محبوب «مک» مدل‌های قدیمی دارند که مورد علاقه کلکسیونر‌ها نیز هستند. یکی از تنها دو نمونه اولیه باقیمانده از کامپیوتر اصلی مکینتاش اپل در سال ۲۰۱۹ به قیمت ۱۵۰۰۰۰ دلار (۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون) فروخته شد. نمونه اولیه که در سال ۱۹۸۳ ساخته شد، دارای درایو دیسک ۵.۲۵ اینچی «توئیگی» بود.
منبع: برنامنبع :ایتنا