فعال کردن سرویس رومینگ در داخل کشور، هزینه‌ای ندارد
فعال کردن سرویس رومینگ در داخل کشور، هزینه‌ای ندارد

طی مسافرت به کشورهای خارجی، با استفاده از سیم‌کارت کشور مقصد، از تعرفه‌های آن کشور برای تماس تلفنی، ارسال پیامک و دیتا استفاده می‌شود اما چنانچه مسافران بخواهند از سیم‌کارت‌های ایرانی استفاده کنند، تعرفه‌های رومینگ برایشان محاسبه می‌شود؛ این درحالی است که خبری در فضای مجازی مبنی بر اینکه شرکت مخابرا..

ست نیوز
فعال کردن سرویس رومینگ در داخل کشور، هزینه‌ای ندارد
طی مسافرت به کشورهای خارجی، با استفاده از سیم‌کارت کشور مقصد، از تعرفه‌های آن کشور برای تماس تلفنی، ارسال پیامک و دیتا استفاده می‌شود اما چنانچه مسافران بخواهند از سیم‌کارت‌های ایرانی استفاده کنند، تعرفه‌های رومینگ برایشان محاسبه می‌شود؛ این درحالی است که خبری در فضای مجازی مبنی بر اینکه شرکت مخابرات ایران در اقدامی یک طرفه و بدون اطلاع مردم رومینگ بین الملل را بر روی خطوط موبایل همراه اول با هزینه ماهانه شش هزار تومان فعال کرده و فیش‌های ماهانه را حتی برای مکالمات داخل کشور با هزینه رومینگ بین الملل صادر می‌کند و این سوال برای کاربران مطرح شده که آیا رومینگ بین الملل بدون اطلاع آنها فعال شده است؟
به گزارش ایتنا از ایسنا، در همین رابطه اپراتورهای تلفن همراه به ایسنا اعلام کرده‌اند سرویس رومینگ یک سرویس رایگان است و در داخل کشور هیچ هزینه به همراه ندارد؛ در خارج از کشور درصورتی که استفاده شود مانند (ارسال پیامک، مکالمه و اینترنت) هزینه خواهد داشت؛ همچنین در خارج از کشور اگر سرویس رومینگ فعال باشد اما از آن استفاده ای نشود، هزینه ای به همراه ندارد بنابراین خبر منتشرشده کذب است و صحت ندارد.
پیش از این در سال‌های گذشته مانند سال ۱۳۹۹ هم چنین خبری با محتوای مشابه منتشر شده بود که در همین زمینه ایرانسل اعلام کرده بود فعال کردن سرویس رومینگ بین الملل، در داخل کشور هزینه ای برای مشترکان این اپراتور ندارد. طبق این گزارش ایرانسل اعلام کرده بود برای استفاده مشترکان این اپراتور از خدمات رومینگ بین الملل در خارج از کشور لازم است این امکان از قبل روی سیم کارت آنها فعال باشد.
این اپراتور با فعال سازی استفاده از خدمات رومینگ برای همه مشترکان خود، این امکان را فراهم کرده تا پس از خروج مشترک از کشور و عدمدسترسی به اپراتور مبدأ، استفاده از خدمات رومینگ امکان پذیر باشد.
چنین امکانی به صورت یک روال عادی، برای مشترکان تلفن همراه فعال است و امکان غیرفعال سازی یا فعال سازی مجدد خدمات رومینگ، علاوه بر اپلیکیشن ایرانسل من، از طریق شماره گیری کد دستوری *۱۱۱۱# فراهم است.
بر این اساس، در زمان حضور مشترک در خاک ایران، همواره تعرفه‌های عادی برای مشترک محاسبه می‌شود و تنها در صورت خروج مشترک از کشور و قرار گرفتن در مناطق تحت پوشش اپراتورهای طرف قرارداد، تعرفه‌های رومینگ محاسبه می‌شود.
همچنین صرفاً در نقاط مرزی، در صورتی که به خاطر تخلف و همپوشانی اپراتورهای میزبان در کشورهای همسایه، مشترکی به شکل ناخواسته، تحت پوشش اپراتورهای خارجی قرار گیرد، به سرعت به وی پیامک اطلاع‌رسانی ارسال و روش غیرفعال‌سازی و تعرفه‌های رومینگ بین‌الملل به او اطلاع‌رسانی می‌شود و تا زمانی که مشترک تماس ورودی و خروجی نداشته باشد، هیچ هزینه‌ای بابت رومینگ به حساب وی منظور نمی‌شود.منبع : ایتنا