دولت رییسی می‌خواهد کار نیمه تمام احمدی‌نژاد را تمام کند/ هشدار نسبت به از بین رفتن بزرگترین کتابخانه ایران
دولت رییسی می‌خواهد کار نیمه تمام احمدی‌نژاد را تمام کند/ هشدار نسبت به از بین رفتن بزرگترین کتابخانه ایران

رییس سابق کتابخانه و مرکز اسناد سازمان برنامه و بودجه گفت: دولت رییسی تصمیم گرفته است کار نیمه تمام دولت احمدی نژاد را به پایان برساند و کتابخانه سازمان برنامه و بودجه را تعطیل کند.
زهرا علی‌اکبری- کتابخانه سازمان برنامه و بودجه در حال تغییر کاربری است و حالا صدای هشدارها درباره این تغییرات بلندتر ا..

رییس سابق کتابخانه و مرکز اسناد سازمان برنامه و بودجه گفت: دولت رییسی تصمیم گرفته است کار نیمه تمام دولت احمدی نژاد را به پایان برساند و کتابخانه سازمان برنامه و بودجه را تعطیل کند.

زهرا علی‌اکبری- کتابخانه سازمان برنامه و بودجه در حال تغییر کاربری است و حالا صدای هشدارها درباره این تغییرات بلندتر از قبل به گوش می‌رسد.

مهدی پازوکی در گفتگو با خبرگزاری ست نیوز با اشاره به تصمیم اتخاذ شده در خصوص تعطیلی کتابخانه‌ی سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد: این کتابخانه گنجینه‌ی بزرگی از اسناد، کتاب‌ها و گزارش‌های تاریخ معاصر ایران است، تاکید کرد: متاسفانه با اسم کمبود جا تلاش دارند ساختمان کتابخانه‌ی سازمان را تغییر کاربری داده و کتاب‌ها را به سوله منتقل کنند اما هشدار می‌دهم با این اقدام بخش مهمی از اسناد این کشور و روایت‌های تاریخی معتبر از دست برود.

وی اضافه کرد: من مهر ۱۴۰۰ به افتخار بازنشستگی نائل شدم و از همین تاریخ مرکز اسناد را از تشکیلات سازمان برنامه و بودجه حذف کردند و انتشارات را به بخش پشتیبانی و کتابخانه را به روابط عمومی دادند. در حقیقت الان بخش پشتیبانی از یک معاونت بیشتر پرسنل دارد و این تفکر ضد توسعه است . در این یک سال حتی نرم افزار کتابخانه را به روز نکردند. پیش از این انتشارات سازمان برنامه هر سال بالغ بر هفتاد عنوان کتاب مرجع علمی منتشر می‌کرد که برای رشته‌های اقتصاد، مدیریت، جامعه شناسی و علوم اجتماعی بود اما حالا انگار علم از نظر آقایان اهمیتی ندارد.

او با اشاره به اینکه من آخرین رییس مرکز اسناد و کتابخانه سازمان بودم، گفت: موافقت‌نامه‌ها و گزارش‌های چهل هزار طرح عمرانی، اسناد و گزارش‌های مرتبط با برنامه‌های توسعه از سال ۱۳۲۷ تا کنون و گزارش‌های شورای اقتصاد و بودجه و … همگی در این کتابخانه موجود است اما متاسفانه کسی به این موضوع توجهی ندارد.

پازوکی گفت: در دوره‌ی احمدی‌نژاد هم که برنامه و بودجه را تعطیل کردند و به معاونت ریاست جمهوری تبدیلش کردند، می‌خواستند این کتابخانه را به مجلس شورای اسلامی بدهند اما مقاومت ما مانع شد اما در حقیقت الان می‌خواهند کار نیمه تمام وی را به پایان برسانند و مشکلشان را حل کنند تا این گنجینه‌ی بی‌همتا که تاریخ تصمیم‌گیری و برنامه ریزی در ایران را در دل خود دارد از بین ببرند .

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه ما نیاز به اسناد و گزارش‌ها برای دریافت دلایل بحران‌ها داریم، گفت: این مرکز دویست هزار گزارش اقتصادی و ۱۵۲ هزار کتاب را در خود دارد . بیش از پنجاه هزار کتاب مرجع خارجی با پول این مردم برای ارتقای کیفیت علمی کشور توسط این کتابخانه خریداری شده است اما حالا به اسم کمبود جا چنین تصمیم گرفته‌اند .

رییس سابق کتابخانه و مرکز اسناد سازمان برنامه و بودجه گفت: اینجا مرجعی بزرگ از پایان نامه‌های اقتصادی در کشور وجود دارد، بی‌اغراق این گنجینه را حتی کتابخانه‌ی ملی و دانشگاه تهران هم ندارند اما خوب ما با این وضعیت روبرو شده‌ایم که جلوی چشمان همه چیز از بین برود.

او با هشدار نسبت به این مساله تاکید کرد: قبل از اجرای این تصمیم ما دیدیم که اتفاقا ورود به کتابخانه محدود شد، قبلا اساتید دانشگاه و دانشجویان امکان استفاده از کتابخانه را داشتند اما این مساله مورد بازنگری قرار گرفت و ابتدا محدودیت ایجاد کردند حالا اصل و اساس آن را می‌خواهند از میان ببرند.

وی هشدار داد این کتابخانه یک کتابخانه معمولی نیست، حتی در فدراسیون بین المللی انجمن ها و موسسات کتابداری عضو است و حالا به نظر می‌رسد این مسائل علمی اصلا اهمیتی برای سیاستمداران ندارد.

۲۲۳۲۲۳