بیل گیتس: از دیدن پیشرفت عظیم هوش مصنوعی هیجان‌زده‌ام
بیل گیتس: از دیدن پیشرفت عظیم هوش مصنوعی هیجان‌زده‌ام

وب‌سایت خبری ای‌بی‌سی نیوز گفت‌وگویی را با بیل گیتس، کارآفرین و میلیاردر معروف جهان، درباره موضوعات مهم روز از جمله دانش هسته‌ای و هوش مصنوعی منتشر کرد.
در بخشی از این گفت‌وگو، بنیانگذار مایکروسافت درمورد هوش مصنوعی و معنای آن برای آینده جهان گفت: «این فناوری بسیاری از معادلات پیشین جهان را تغییر می..

ست نیوز
بیل گیتس: از دیدن پیشرفت عظیم هوش مصنوعی هیجان‌زده‌ام
وب‌سایت خبری ای‌بی‌سی نیوز گفت‌وگویی را با بیل گیتس، کارآفرین و میلیاردر معروف جهان، درباره موضوعات مهم روز از جمله دانش هسته‌ای و هوش مصنوعی منتشر کرد.
در بخشی از این گفت‌وگو، بنیانگذار مایکروسافت درمورد هوش مصنوعی و معنای آن برای آینده جهان گفت: «این فناوری بسیاری از معادلات پیشین جهان را تغییر می‌دهد و این اتفاقی بسیار ضروری است. هوش مصنوعی پتانسیل بزرگی برای ایجاد تغییر در همه صنایع دارد و به زودی طرز فکر ما را در مورد همه‌چیز تغییر خواهد داد.»
او تاکید کرد که اگر هوش مصنوعی در زمینه‌های بهداشت و آموزش به کار گرفته شود «نتایج فوق‌العاده‌ای» به همراه خواهد داشت.
این شخصیت علمی که در زمینه‌های خیریه و نیکوکاری نیز گام برمی‌دارد، افزود: «به عقیده من، استفاده از هوش مصنوعی برای اطمینان از اینکه دانش‌آموزانی در مدارس محروم و حومه شهر نیز می‌توانند به تازه‌ترین دانش‌ و اطلاعات دسترسی پیدا کنند، فوق‌العاده است. باید بگویم که در مورد این فناوری بسیار هیجان‌زده‌ام.»
گیتس همچنین گفت که تحت تاثیر نرم‌افزار چت‌ جی‌پی‌تی و جهش‌های هوش مصنوعی در سال گذشته، قرار گرفته است.
او درباره خطر ایمنی هوش مصنوعی نیز گفت: «البته نگرانی‌هایی نیز در مورد پیشرفت این فناوری وجود دارد. همه ما می‌ترسیم که این ابزار مورد استفاده افراد شرور قرار بگیرد و ابزاری برای سوءاستفاده شود. دولت‌ها هنوز آماده تصمیم‌گیری‌های بزرگ درمورد چگونگی کنترل و استفاده از هوش مصنوعی نیستند و باید خودشان را با سرعت پیشرفت این تکنولوژی هماهنگ کنند. با همه این‌ها،‌ می‌بینم که مزایای هوش مصنوعی بیشتر از معایب آن است و نمی‌توانم آن را انکار کنم.»
گیتس همچنین در بخش دیگری از گفته‌هایش به شرکت «ترا پاور» اشاره کرد؛ شرکتی که از طرف این سرمایه‌گذار حوزه تکنولوژی در سال ۲۰۰۸ تاسیس شد و اکنون در حال افتتاح یک نیروگاه هسته‌ای جدید است.
afp
نیروگاه هسته‌ای شرکت ترا پاور اولین نیروگاه در نوع خود خواهد بود و این شرکت امیدوار است بتواند با کمک گرفتن از صنعت انرژی هسته‌ای به مبارزه با تغییرات آب و هوایی و حمایت از استقلال انرژی ایالات متحده آمریکا کمک کند.
بیل گیتس در این زمینه اظهار کرد: «انرژی اتمی مزایای باورنکردنی دارد. اگر بتوانیم از انرژی هسته‌ای به درستی استفاده کنیم، به ما کمک می‌کند که مشکلات تغییرات اقلیمی را حل کنیم. این انرژی به ما اجازه می‌دهد که به برق کمتری احتیاج داشته باشیم و در عین حال، از انتشار گسترده گازهای گلخانه‌ای خلاص شویم. با اینکه خطرهای مرتبط با انرژی هسته‌ای بسیاری از سرمایه‌گذاران را نگران کرده است، به عقیده ما، شرکت ترا پاور می‌تواند یک راکتور هسته‌ای نوآورانه بسازد که ایمن و کاربردی باشد.»
به گفته این کارآفرین،‌ تمام چالش‌های ایمنی در استفاده از نیروگاه هسته‌ای جدید حل شده است. او تاکید کرد: «در حالی که بیشتر رآکتورهای هسته‌ای در ایالات متحده از آب برای خنک کردن سیستم استفاده می‌کنند، آب در جذب گرما بهترین عامل نیست و خطرات فشار مرتبط با گرمای بیش از حد وجود دارد که می‌تواند به ذوب منجر شود. با این حال، راکتور جدید که قرار است در سال ۲۰۳۰ افتتاح شود، به جای آب از سدیم مایع برای خنک کردن استفاده خواهد کرد. نقطه جوش سدیم هشت برابر آب است و برخلاف آب، سدیم مایع نیازی به پمپاژ مداوم به داخل سیستم ندارد.»
کارخانه جدید شرکت گیتس که به مدت ۱۵ سال کار می‌کرد، در پایان سال ۲۰۲۲ پس از تهاجم روسیه به اوکراین و از بین رفتن منبع سوخت ویژه ساخت روسیه، با کاهش فعالیت مواجه شد. گیتس در گفت‌وگوی جدیدش اطمینان داد که این مسائل موقتی‌اند، زیرا می‌توان اورانیوم را در داخل ایالات متحده تولید کرد.منبع :ایتنا