بیانیه مهم متخصصان انرژی/شاید جای درنگ نباشد
بیانیه مهم متخصصان انرژی/شاید جای درنگ نباشد

ستاد مرکزی نفت و انرژی دکتر پزشکیان بیانیه‌ای صادر کرد.
فرزندان ایران
کارکنان شریف ، صبور و آزاده صنعت نفت کشور
درود خداوند بر شما باد
به گزارش خبرگزاری خبرانلاین ،در این بیانیه آمده است:لحظات پرالتهابی در تاریخ ما رقم خورده است. تاریخ صنعت نفت مملو از اتفاقاتی است که حاصل آن همواره برای ایران ب..

ستاد مرکزی نفت و انرژی دکتر پزشکیان بیانیه‌ای صادر کرد.

فرزندان ایران

کارکنان شریف ، صبور و آزاده صنعت نفت کشور

درود خداوند بر شما باد

به گزارش خبرگزاری خبرانلاین ،در این بیانیه آمده است:لحظات پرالتهابی در تاریخ ما رقم خورده است. تاریخ صنعت نفت مملو از اتفاقاتی است که حاصل آن همواره برای ایران بوده است.نفت همچنان از زمره‌ی مواهبی‌ست که تلاش ملت و دولت برای توسعه و برون رفت از وضع فلاکت بار موجود وابسته به این دارایی‌ خدادادی‌ست.

این سالیان که بر ما سپری شد. تاریخ می‌تواند همچون پیری خردمند گزارشگر تلخ‌کامی‌های کارکنان از هجوم و غارت سازمان یافته‌ای باشد که این صنعت عظیم را از مدار تولید خارج کرد. اکنون که ما را از ریل شتابناک توسعه جهان به بیرون رانده اند ، با کوشش و همت باید خلاقانه این مسیر پر مشقت را به شور زندگی بازگرداند. این اقدام باید اتحاد و اتفاقی ملی در راستای احیای ایده‌ی «ملی‌شدن دوباره صنعت نفت » تلقی گردد.

در این بیانیه تامید شده است: زیرا جامعه‌ی کارکنان صنعت نفت جز در یک چشم‌انداز توسعه طلبانه‌ی مثبت و جهان بینانه‌ی معطوف به اندیشه و رویکردی نوین، خواست ملت را نخواهد توانست به فرجامی نیکو برساند. براستی ما را از عرصه‌ی سیاست تولیدگر در اقتصاد ملی بیرون افکنده‌اند تا بساط سودجویان غیر نفتی گشوده بماند و نیروی زحمتکش و فداکار جز رنج و بلا مالک چیزی نشود.

در ادامه این بیانیه اعلام شده است: کارکنان شریف ما مشتمل بر رسمی ، پیمانکاری ، قراردادی، جامعه‌ای آرام ، متخصص ، ماهر ، سختکوش و برخاسته از لحظات خطیر تاریخ این سرزمین اند. عظمت و شکوه این خاک طی یک قرن اخیر، براستی در مشعل‌های بزرگی و تابش خورشید این صنعت فروزان بوده‌است. مباد که این آتش نامیرا خاموش شود، و از نبود برکت آن ثروت عظیم ، زندگی‌های مردم ستم‌کشیده به خاک سیاه افتد. می‌دانیم برای این که به کاروان احیای دوباره‌ ایده‌ی ممتاز«ملی کردن دوباره صنعت نفت » بپیوندید ،دچار پرسش‌های سخت و تردیدهای دشواری هستید ، اما درنگ جایز نیست زیرا:

۱٫ کیست که ویرانی‌ وضع عمومی صنعت نفت را متوجه نشده باشد ؟ این بی سامانی، حیات مادی و معنوی کارکنان را تهدید می‌کند .

۲٫ کیست که فساد رو به افرایش و بی ملاحظه‌ی موجود را نبیند و آثار زیانبار ورود گروه‌های سیاسی و مداخله‌ی دستجات فاقد صلاحیت فنی را در این فاجعه اذعان نکند ؟

۳٫ کیست که طی این سال‌ها فقر معیشت و حذف اندیشه‌ی رفاه را در ذهن و قاموس تفکر افرادی ندیده باشد که یک شبه به جرگه‌ی مدیران در آمدند و تخصص ، تجربه ، مهارت و عشق به صنعت را پایمال اغراض سیاسی کردند؟

باید پای بر رکاب شتاب و آگاهی گذاشت و این عرصه‌ی بزرگ را به مدار زندگی در تولید و توسعه بازگرداند. با هیچ بهانه‌ای نتوان از این خواست ملی چشم پوشید ، زیرا ویرانی‌ یکپارچه و تسخیر دژ ثروت ملی‌ نفت هر آن به لحظه‌ای تاریخی نزدیک می‌شود. پس: برای ایران و ثروت ملی‌ آن یعنی صنعت نفت ، که بتواند عاشقانه بار دیگر رویکرد ملی و تخصص محور، دانش بنیاد ، تجربه گرا و متکی به شایستگان را به میدان کار برگرداند.

برای ایران و مهمترین سرمایه‌ی آن یعنی کارکنان ، اعم از رسمی ، تحت پیمان و قراردادی، و وابستگان به صنعت ، که از گسترش فقر به سوی قطع ارتباط معنادار عاطفی با صنعت مادر سوق داده شده‌اند، برای بازنشستگان که خردمندان و دانشوران که شاهد زنده‌ تاریخ سازی‌ این خزانه‌ی دارایی‌های ملی‌اند، برای ظهور و استقرار مدیران آینده‌ای که به شتاب در توسعه ، ارتباط سازنده و متوازن با جهان ، نوسازی بنیادین سازمان‌ها و تأسیسات نفت می‌اندیشند.

برای ایران و ضرورت ستیز بی‌امان و بی توقف با فساد سازمان یافته، که نفت ما را از بازار بین‌المللی و رسمی خارج کرده‌، تا به ثمن بخس به حراج برود ، به طمع به چنگ آوردن سودهای کلان ناشی از دور زدن تحریم‌ها، و آن همه مشقت هایی که صاحبان این ثروت یعنی ملت شکیبا و پرتحمل ما متحمل شده .

برای ایران، و روند انهدام تدریجی‌ مخازن و تأسیسات، و بویژه حذف تخصص نیروی کار، که باید با فوریت مورد توجه قرار گیرد و این دارایی‌ رها شده را به کمک دانش دانشوران و مهارت متخصصان ، بازو و فکر کارکنان و از همه مهمتر ، نیروی ماهر و عاشق ایران که تعلق خاطر جامعه‌ی بیدارِ صنعت ملی‌شده‌ی نفت را به گستره‌ی زندگی بازگرداند

برای ایران ، و شما و ما و خانواده ‌های شما و ما ، که مدام در اضطراب به یغما رفتن‌ها بوده‌اید، به خاطر درخشش دوباره‌ی این صنعت ثروتمند ملی ، که حالا حتی به جای دارایی‌های آن، هیولای ناداری کارکنان، بازنشستگان و مشاغل وابسته به آن را رنج می‌دهد.

برای ظهور و بروز رخدادی نیک که یک اصلاح در مبانی ، کاربردها و کارآزمون‌ها بوجود آورد ، برای ایران و مردمان او ، پای در میدان بگذارید و این شیب تند زوال صنعت نفت را به دشت هموار هدایت کنید. ما به این نکته‌ها اندیشیده و دل سپرده‌ایم که از شما می‌خواهیم دست در دست هم ، صنعت ملی‌شده‌ی نفت را از این گردنه‌ی مهیب و هولناک به احترام ایران عزیز عبور دهیم. شاید دیگر جای درنگ نباشد ، شایسته است از تردیدها بگذریم و یقین کنیم برای ایران باید کاری کرد. شکوه ایران هر روز نیازمند عزم‌های درست و خردمندانه ، عشق به میهن و شوق پر ثمر به آینده است.

برای ایران به دکتر پزشکیان رای آگاهانه بدهید و بدهیم ، به امید آنکه این مسیر رو به زوال به پایان خود برسد و چراغ متبرک رواج تولید افروخته بماند.

۲۲۳۲۲۳