ادعای بلومبرگ: هوش‌مصنوعی آیفون روی رقبا را کم می‌کند!
ادعای بلومبرگ: هوش‌مصنوعی آیفون روی رقبا را کم می‌کند!

مارک گرمن ادعا کرده با توجه به اینکه مدل زبانی بزرگ اپل روی خود دستگاه اجرا می‌شود، از نظر سرعت و حریم خصوصی برتری دارد.
به گزارش خبرگزاری ست نیوز، اپل در بازار هوش مصنوعی از تمام رقبای خود عقب مانده است، و درحالی که سامسونگ و گوگل در دستگاه‌های خود از قابلیت‌های مختلفی استفاده کرده‌اند، کوپرتینوی..

مارک گرمن ادعا کرده با توجه به اینکه مدل زبانی بزرگ اپل روی خود دستگاه اجرا می‌شود، از نظر سرعت و حریم خصوصی برتری دارد.

به گزارش خبرگزاری ست نیوز، اپل در بازار هوش مصنوعی از تمام رقبای خود عقب مانده است، و درحالی که سامسونگ و گوگل در دستگاه‌های خود از قابلیت‌های مختلفی استفاده کرده‌اند، کوپرتینویی‌ها هنوز هیچ قابلیت هوش مصنوعی قابل‌توجهی را برای گوشی‌های آیفون خود ارائه نکرده‌اند. بااین‌حال، به‌نظر می‌رسد کوپرتینویی‌ها نیز سخت مشغول توسعه فناوری منحصربه‌فرد خود هستند و «مارک گرمن» از بلومبرگ در گزارش جدیدی گفته که اپل در حال توسعه مدل زبانی بزرگ (LLM) خود است که کاملاً روی خود دستگاه اجرا می‌شود و با این شرایط از نظر سرعت و حریم خصوصی نسبت به رقبای خود برتری خواهد داشت.

براساس گزارش دیجیاتو، گرمن در شماره جدید خبرنامه «Power On» خود توضیح می‌دهد که LLM اپل زیربنای ویژگی‌های هوش مصنوعی آینده آن است. همچنین به گفته او، «تمام شواهد» نشان می‌دهند که این فناوری کاملاً روی دستگاه اجرا خواهد شد و مانند اکثر سرویس‌های هوش مصنوعی موجود به پردازش‌های ابری متکی نیست.

ادعای بلومبرگ: هوش‌مصنوعی آیفون روی رقبا را کم می‌کند!

مزایا و معایب پردازش هوش مصنوعی اپل روی آیفون

البته با توجه به این موضوع که مدل زبانی بزرگ اپل روی دستگاه اجرا خواهد شد، ابزارهای هوش مصنوعی غول فناوری ممکن است در موارد خاصی نسبت به رقبای خود توانایی کمتری داشته باشند. اما گرمن توضیح می‌دهد که غول سازنده آیفون می‌تواند با دریافت مجوز فناوری‌های گوگل و سایر ارائه‌دهندگان خدمات هوش مصنوعی این چالش را برطرف کند.

ماه گذشته، خبرنگار بلومبرگ در گزارش دیگری گفته بود که اپل درحال مذاکره با گوگل است تا هوش مصنوعی جمینای را با سیستم عامل iOS 18 به کاربران آیفون ارائه کند.

البته پردازش روی دستگاه مزایایی ازجمله زمان پاسخگویی سریع‌تر و حفظ حریم خصوصی را در مقایسه با رویکردهای مبتنی بر فضای ابری به‌همراه دارد. اواخر ماه گذشته هم گرمن در گزارشی تأکید کرده بود که اولین مجموعه از قابلیت‌های جدید هوش مصنوعی اپل که در iOS 18 عرضه خواهد شد، به‌هیچ‌وجه به پردازش روی سرورهای ابری متکی نخواهند بود.

انتظار می‌رود تا اپل در کنفرانس توسعه‌دهندگان WWDC خود که از تاریخ ۲۱ تا ۲۵ خردادماه برگزار خواهد شد، به‌عنوان بخشی از برنامه‌هایش برای سیستم عامل iOS 18، توضیحات بیشتری درباره استراتژی خود در زمینه هوش مصنوعی ارائه کند.

۲۲۷۲۲۷